Vitalik Buterin, Altcoin Selloff’unda Ethereum Planını Açıkladı!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, ETH ağının başarısını en üst düzeye çıkarmak için üç adımlı bir geçiş planı sundu. Bu esnada, ETH fiyatı satış baskısı altında kritik teknik seviyelerini test ediyor.

Vitalik Buterin, Ethereum’un gelişimi için üç önemli geçiş anahtarını vurguladı

Buterin, Ethereum için ETH kullanıcıları ve cüzdan adresleri arasındaki ilişkiyi değiştirmesi muhtemel olan büyük bir geçiş önerdi. Buterin’in önerisi, ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem maliyetleri sorununu ele alıyor. Ana hatlar şu şekilde:

  • İlk geçiş, Ethereum ağının karşılaştığı en önemli zorluklardan biri olan ‘ölçeklenebilir’ üzerine. Buterin, bu sınırlamayı çözmek için rollup’lara ve L2 ölçeklendirme çözümlerine geçmeyi savunuyor.
  • İkinci geçiş, kullanıcıların dikkatini cüzdan güvenliğine çekerek daha güvenli akıllı sözleşme cüzdanları öneriyor. Buterin, bu noktada, güvensizliğin muhtemelen kullanıcıları merkezsiz çözümler yerine merkezi çözümlere yönlendireceğini belirtti.
  • Üçüncü geçiş, gizlilik üzerindeydi. Buterin, özellikle işlemlere dikkat çekerek, sosyal iyileşme, kimlik ve itibar sistemleri gibi gerekli araçların geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Buterin’in sunduğu bu gelişlerin Ethereum’un faydasını ve kullanıcılar arasında benimsenmesini artırması beklenmektedir. Bu da ETH fiyatı için yükseliş tezini besliyor. Ayrıca, uzun vadede ETH fiyatının toparlanmasını katalize edecek faktörler sunuyor.

Fakat, ETH fiyatı haftanın SEC davalarıyla düşüşe geçti. Lider altcoin, Binance’teki ETH/USD günlük grafiğinden alınan verilere göre 4 Haziran’dan bu yana yaklaşık %4 düşerek 1.916,67 dolardan 11 Haziran’da 1,752.99 dolara geriledi. Haftalık değer kaybı %5’i aştı.

ETH satış baskısı altında çöküyor

Ethereum fiyatı, özellikle SEC’in düzenleyici baskısından kaynaklanan yoğun satış baskısıyla mücadele ediyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, dava haberleri yatırımcıları piyasadan uzaklaştırıyor.

Altcoin, bu hafta kilit destek seviyesi 1.800 dolar seviyesinin altına düştü. IntoTheBlock’tan alınan verilere göre, 1.500 dolar seviyesi Ether için bir sonraki önemli destek. Burada 1.91 milyon cüzdan adresi, 1.509.38 dolar ile 1.566.68 dolar arasında birikim yaptı. Mevcut fiyatta, şu anda Ethereum tutan cüzdan adreslerinin %40,11’i karlı durumda.

Ethereum üzerindeki satış baskısı yoğunlaşırsa, ayılar sıradaki hedef olarak 1.500 dolara yönelecekler. Kritik desteğin altına düşüş, ETH için uzun vadeli bir düşüş eğilimine işaret edecek. Ayrıca, ETH fiyatının düşmesi, DeFi piyasası içinde bazı sorunlar teşkil ediyor.

Düşen Ethereum DeFi sektörünü de riske atıyor

Yazım sırasında sırada veriler, farklı DeFi ağlarında toplam tasfiye riski taşıyan varlıkların 1,7 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bu metrik, piyasa yönüne bağlı olarak kayıplara maruz kalacak açık vadeli işlemlere veya sözleşme pozisyonlarına sahip DeFi varlıklarının genel değerini açıklar.

DefiLlamas’ın verilerine göre, son 24 saatteki tasfiyenin çoğu MakerDAO (MKR) protokolü aracılığıyla gerçekleşti. Ancak, aynı kaderi paylaşma riski taşıyan birkaç açık Ether (stETH) ve Wrapped-Bitcoin (WBTC) pozisyonu vardı.

Dolayısıyla bu, piyasa katılımcılarını duygularıyla ilgili riskleri dikkatli bir şekilde değerlendirmeye sevk edecek. Ek olarak, toplam değerde %20’lik bir düşüşün piyasadan 161 milyon dolar daha çekme riski var. Yüzde 20 çok gibi görünse de, yazım sırasına piyasanın durumu olasılığı ortadan kaldırmaz. Bunun nedeni, en büyük altcoin’lerin yarısından fazlasının haftalık ölçekte çift haneli düşüşler yaşamış olması.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*