Liberal 10 Aralık kurucusu Salıcı’dan 10 Aralık’ta kimsenin aklına gelmeyecek proje: Van Gölü’nü verimli hale getirelim

CHP’deki 10 Aralıkçıların lideri İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile Doğu Anadolu Kalkınma İdaresi Başkanlığı bünyesinde Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Ağrı ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı altında Siirt ve Şırnak illerini kapsayan Van merkezli “Van Gölü Havzası Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı” kurumasını önerdi.

10 Aralık yani bugün sosyal medya hesabından da bir paylaşım yapan Oğuz Kaan Salıcı, “Bir teklifimiz var. Van’ın, Hakkari’nin, Bitlis’in, Muş’un, Ağrı’nın, Siirt’in ve Şırnak’ın verimli kalkınması için Van Gölü Havzası Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı kuralım. Deniz taşımacılığından turizme, tarımdan ticarete kadar fark yaratalım.” ifadelerini kullandı.

VAN GÖLÜ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Halbuli Van Gölü ile ilgili onlarca çalışma haberlere konu olmuştu.

İşte o haberlerden bazıları:

19 Kasım 2020 tarihli haber:

“170 milyon liralık proje Van Gölü’ne nefes olacak

Van Gölü’nün kirlilik sorunu, İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği 170 milyon liralık projeyle kirlenmekten kurtarılacak.”

6 Kasım 2023 tarihli haber: Van-Tatvan arasında yapılması planlanan dünyanın en büyük köprüsünün projesi için çalışmalar sürüyor.

27 Ekim 2023 tarihli haber: Van Gölü kıyıları, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan 1100 dönümlük alandaki rekreasyon projesi ve “Sahil Yolu” çalışması ile güzelleştiriliyor.

28 Nisan 2023 tarihli haber: Mavi Nefes Projesi kapsamında Van Gölü’nde temizliğe başlandı.

20 Ağustos 2020 tarihli haber: Van’ın merkez Edremit Belediyesi’nin turizm, istihdam ve mesleki eğitim unsurlarını bir arada barındıran, Türkiye’de az örneği olan bölgede ise tek olan ‘Edremit’te Turizm Odaklı İstihdam Projesi’ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak destek almaya hak kazandı.

KİM BU 10 ARALIKÇILAR

CHP’deki 10 Aralık hareketi, Türkiye’de yeni bir siyaset anlayışı ve yeni bir anayasa oluşturmak isteyen bir grup siyasetçi, sendikacı, bilim insanı ve kültür insanı tarafından 2005 yılında başlatılan bir platform.

Hareketin sözcülüğünü Burhan Şenatalar ve Süleyman Çelebi yaptı.

Hareket, 2007 seçimlerinde sol partilerin birleşmesini önermiş, ancak CHP’nin bu teklifi reddetmesi üzerine sonuç alamadı.

Hareketin bazı üyeleri daha sonra CHP’de önemli görevler aldı.

Süleyman Çelebi milletvekili, Oğuz Kaan Salıcı genel başkan yardımcısı, Canan Kaftancıoğlu İstanbul il başkanı oldu.

Hareketin hazırladığı anayasa taslağında Türk yerine yurttaş kavramı kullanıldı.

İLGİLİ HABERLER:

Yenilginin mimarları: Kim bu 10 AralıkçılarGüncel
Beni 10 Aralıkçılar elediGüncel
CHP’li başkanın malı Akit’in çenesini yordu… Milletvekili de ortak çıktı… Odatv açtı, sordu: Dava yoldaGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx