İsveç’in ‘şimdi al sonra öde’ devi Klarna’dan halka arz adımı

İsveç şirketi Klarna, Birleşik Krallık’ta, nihai listelenmenin yolunu açacak sembolik bir hamleyle, kurumsal yapısının en üstünde yer alacak bir holding şirketi kurdu.

Şirketin pandemi döneminde değeri 46 milyar dolara ulaşan değeri şimdilerde yüzde 85 düşüşle 6,7 milyar dolar oldu.

Klarna sözcüsü CNBC’ye, alışveriş yapanların ödemeleri belirli bir taksitle ertelemesine olanak tanıyan Stockholm merkezli işletmenin, holding şirketini kurmak için tüzel kişiliği yeniden yapılandırmaya başladığını doğruladı.

Sözcü, yeni şirket için hazırlıklar konusunda aralarında Sequoia ve Heartland’in de bulunduğu Klarna’nın en büyük hissedarlarından bazılarıyla anlaşmaya varıldığını söyledi.

HALKA ARZ İÇİN ERKEN AMA ÖNCÜ ADIM…

Klarna sözcüsü, bu hareketin resmi listelemenin öncüsü olduğunu söyledi ancak bunların hâlâ çok erken olduğunu ve şirketin yakın vadede halka açılma planının olmadığını ekledi.

Sözcü, Klarna’nın nereye listelenmeyi tercih edeceğine de karar vermediğini ve Birleşik Krallık’ta yeni tüzel kişiliğini kurmasının, şirketin mutlaka orada halka açılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Ancak bu, Klarna’ya hangi borsaya karar vereceği konusunda esneklik sağlıyor.

Klarna sözcüsü CNBC’ye e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, yeniden yapılanmanın “12 aydan uzun süredir üzerinde çalışılan idari bir değişiklik olduğunu ve kimsenin rolünü veya Klarna’nın İsveç operasyonlarını etkilemediğini” söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx