Ay’a yolcu taşımacılığı sonunda başlıyor! Biletinizi hemen alın

Ve misyonu insanlığın kozmosu keşfetmesinde bir dönüm noktası olabilir. Peregrine NASA değil, Pittsburgh merkezli özel bir şirket olan Astrobotic tarafından geliştirilen bir uzay aracı. Eğer inişten sağ çıkarsa Peregrine, aya veya Dünya dışındaki herhangi bir gezegene başarılı bir şekilde inen ilk ticari araç olacak.

Astrobotic, NASA’nın yeni Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programının bir parçası olarak önümüzdeki birkaç yıl içinde uzay ajansı için ay teslimatlarını gerçekleştirmek üzere seçilen küçük bir şirket grubu arasında yer alıyor. 8 Ocak’ta fırlatılması beklenen Peregrine Mission 1, uzay ajansıyla yapılan 79,5 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamındaki bu operasyonlardan ilki.

Ay’a yolcu taşımacılığı sonunda başlıyor! Biletinizi hemen alın

Ancak bu tamamen ticari bir çaba ve yaklaşan Artemis görevlerini desteklemek için NASA’ya teslim edeceği beş yükün yanı sıra Peregrine, diğer müşteriler için de kilogram başına 1,2 milyon dolar maliyetle kargo taşıyacak. Buna mini geziciler ve bilim aletleri, sanat ve arşiv malzemesi koleksiyonları, fiziksel bir “bitcoin” ve tartışmalı olarak insan kalıntıları da dahil.

Peregrine, ayın yakın tarafına, her zaman Dünya’ya bakan yarım küreye doğru ilerliyor. 1,8 metre yüksekliğinde ve 8 metre genişliğindeki iniş aracı, Sinus Viscositatis (“Yapışkanlık Körfezi”) adlı bölgeye (umarız) yumuşak bir şekilde inecek. Buradaki gizemli kubbelerin uzun zaman önce kalın kayalardan oluştuğu düşünülüyor. Gruithuisen Kubbeleri adı verilen bu tuhaf özellikler, çevredeki bazaltik araziyle eşleşmiyor ve ay, şimdiye kadar silisli volkanlara yol açtığı bilinen maddelere ev sahipliği yapmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx