Yolcu uçağına yıldırım düştü

Meksika’dan ABD’ye gitmekte olan bir yolcu uçağına yıldırım düştü. Uçak kalkış yaptığı havaalanına geri dönerek acil iniş yaptı.

Meksika’nın başşehri Mexico City’deki Benito Juarez Milletlerarası Havalimanı’ndan dün gece kalkış yapan ve ABD’nin New York kentindeki John F. Kennedy Milletlerarası Havalimanı’na gitmekte olan Aeromexico Havayollarının 404 sefer sayılı uçuşunu yapan uçağa, Meksika Körfezi üzerinde yıldırım düştü.

Benito Juarez Memleketler arası Havalimanı tarafından yapılan açıklamada, uçağın güvenlik protokolü gereği havalimanına geri döndüğü ve olaysız bir iniş gerçekleştirdiği belirtilirken, uçaktaki yolcu ve mürettebattan yaralanan olmadığı bildirildi.

Aeromexico Havayolları ise, yıldırım düşmesi nedeniyle uçakta acil bir durumun yaşanmadığını söz ederken, yolcuların öteki bir uçağa transfer edilerek New York’a ulaştırıldığını belirtti.

Uzmanlar, yolcu uçaklarının yıldırım düşmesine karşı dirençli ve yıldırım düşmesi sonucu açığa çıkan elektriğin kabine ziyan vermeyecek halde tasarlandığını belirtiyor. Fakat protokole nazaran yıldırım çarpmış bir uçağın, navigasyon sistemlerinde hasar oluşma ihtimali nedeniyle hemen iniş yaparak denetim edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.