Venezuela’nın muhalif başkanı Juan Guaido, restorandan dövülerek kovuldu

Venezuela’da 23 Ocak 2019’da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden ve başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ile Batı ülkesinin dayanağını alan muhalif önder Juan Guaido, ülkesindeki bir restorana yemek için gitti.

Burada büyük reaksiyon ile karşılaşan Guaido, evvel birkaç söz ile kendisini anlatmaya çalıştı lakin beceremedi.

Restorandan kaçtı

Guaido’yu oturduğu sandalyeden kaldırılan müşteriler, onu restoranın kapısına yanlışsız itmeye başladı.

Bu sırada sandalyeler havada uçuştu.

Gömleği yırtılan Guaido, devayı kaçmakta buldu.

O anlar kamerada

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun karşısı olarak bilinen Guaido’nun bu halleri cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

Muhalifleri sokağa çağırdı, darbe teşebbüsü başarısız sonuçlandı

30 Nisan 2019’da Maduro hükümetini devirmek üzere halkı sokağa çağıran Guaido, partisinin konut hapsindeki eski başkanı Leopoldo Lopez ile başşehir Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınlarında bir küme askerle görüntü çekti.

Guaido, askerleri anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet ederken; muhalifler bu davet üzerine birçok kentte sokağa çıktı.

Caracas’ta askeri birlikler yolları kesti ve ülkede şiddet hareketleri yaşandı.

İktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) Birinci Lider Yardımcısı ve Kurucu Meclis (ANC) Lideri Diosdado Cabello, devlet televizyonuna telefonla bağlanarak muhalefetle ilişkili bir küme askerin darbe teşebbüsü başlattığını ve teşebbüsün bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Cabello, hükümet destekçilerine, Bolivarcı ihtilalleri ve Devlet Lideri Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayı Miraflores’de toplanmaları daveti yaptı.

Venezuela ordusu darbeye karşı çıktı

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez de Twitter’dan yaptığı açıklamada, ülkede şiddet ortamı oluşturmayı hedefleyen darbe teşebbüsünü reddettiklerini belirterek, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal tertibi savunmaya yemin ettik. Hain darbe teşebbüsü karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum kelam konusu değil, herkes kumandanların buyruğundadır.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.