Üniversite öğrencisi Ahmet Davutoğlu’na keder yandı: ‘Yarın ben gemiye çıktıktan sonra bu ülkeye dönme ihtimalim yok’

Ahmet Davutoğlu, İstanbul’un Eminönü ilçesinde bir üniversite öğrencisiyle yaptığı sohbete ait görüntüyü, bugün toplumsal medya hesabında “Gençler, endişelerinizi atın. İnanın bu karanlık günler geçecek. Sizleri aydınlık bir gelecek bekliyor” iletisiyle paylaştı.

 

Davutoğlu’nun paylaştığı görüntüde üniversite öğrencisi bir genç, şunları söyledi:

“850 LİRA KREDİ VERİP ONU YÜZDE 60 FAİZLE GERİ ALAN BİR SİSTEM VAR”

“Birkaç tane problemimiz var bizim. Birincisi; şu an 850 lira kredi alıyorum ben. Yüzde 60’lara varan faizle alınıyor. Biliyorsunuz geçen devir ‘silindi’ diye bir haber yapıldı lakin yalnızca bu yıl ödeyecekler için silindi. Ben, artık 3 yıl sonra, 4 yıl sonra ödeyeceğim. Benim faizim hâlâ duruyor; bu birincisi. İkincisi ise bundan 7 ay evvel, 8 ay evvel, ekim başlarında, yemekhane yemekleri çok berbattı, protesto ettik. Dedik ki ‘Biz bu yemekleri yemek istemiyoruz, üzerine artırım yapıyorsunuz her şeyin’. Bunun üzerine tuttular, beni yurttan attılar. Üzerine benim kredimi kestiler. Ben, 7 ay boyunca yurda giremedim, kredi alamadım. Burada çalışmak zorunda kaldım. Dava sürecini başlattım, haklı olduğum için kazandım lakin artık benim 7 aylık bir ziyanım var. Sonuç olarak hem psikoloji hem şey olarak… Artık bize aslında 850 lira kredi verip onu yüzde 60 faizle geri alan bir sistem var. Üzerine o 850 liranın 800 lirasını geri yemek, yurt parası olarak alan var.

“ARTIK ESKİSİ ÜZERE ASKERİ KOĞUŞ SİSTEMİNE DÖNÜYORUZ. ÜNİVERSİTE Mİ OKUYORUZ, HARBE Mİ HAZIRLANIYORUZ HİÇBİR ŞEY AŞİKÂR DEĞİL”

‘İnternet hizmeti’ deniliyor; bizim aldığımız internet hizmetinin suratı şey üzere, bir fotoğraf yükleyemezsiniz. Yurt müdürümüz çok kıymetli bir insan kendisi, şey demişti, ‘Olmadı ailenize söyleyin, her şeyi devletten beklemeyin, odanıza internet bağlatın, biz kolaylık sağlarız’. Üzerine biz hareket yaptığımızda demişti ki ‘Sizin isminizin yanına kırmızı nokta koyarız, ömür uzunluğu hiçbir yere giremezsiniz’ demişti. Ben de demiştim ki ‘Bu yaptığınız 80’lerde, 70’lerde, 90’larda yapılan faşistlikten daha öte. Bir öğrenciye bunu söylerseniz bu öğrencinin ülkeye karşı itimadı kalmaz’. Ki ben gemi mühendisliği okuyorum. Ben yarın gemiye çıktıktan sonra benim bu ülkeye dönme ihtimalim yok yani. Ben dönmesem ne olur? Zira bütün ülkeler (gemi mühendislerini) kabul ediyor yani. Devletin bize yaptığı muameleye bak. Devletin değil, daha doğrusu hükümetin yaptığı muameleye bakın. Yurt odalarımız geçen yıl üç kişilikti, ekim Ayında dört kişiliğe çıkardılar. Şu an altı kişilik için hazırlamalar yapılıyor. Şu an ranza sistemine dönüyoruz. Artık eskisi üzere askeri koğuş sistemine dönüyoruz. Üniversite mi okuyoruz, harbe mi hazırlanıyoruz hiçbir şey belirli değil.”

“BEN, İLERİDE MESELA HİÇBİR MESLEK YAPACAĞIMI DÜŞÜNEMİYORUM”

Bir öteki genç ise “Sizinle bir şey konuşmak istiyorum. Bakın, artık ben, 17 yaşımdayım, lise son sınıfa gidiyorum. Ben, şu an mesela üniversite okumayı düşünmüyorum, zira ileride ben meslek göremiyorum. İleride yalnızca iki tane meslek var; biri doktorluk, oburu de yazılımcılık. Bize hatta Amerika’da bir tane gazeteci diyor ki ‘Türkiye’de ben yalnızca iki tane meslek görüyorum, doktorluk ve yazılımcılık okumayacaksanız bence okumayı bırakın’. Ben, ileride mesela hiçbir meslek yapacağımı düşünemiyorum. Ondan ötürü üniversiteye gitmeyi düşünmüyorum” dedi.

“SİZ MEZUN OLDUĞUNUZDA ORİJİNAL BİR TÜRKİYE OLACAK”

Davutoğlu, gence şunları söyledi:

“Bir sene sonra o anlayış, o zihniyet iktidarda olmayacak. Sen okuyacaksın. Bir hoca olarak söylüyorum, üniversite hocası; okuyacaksın ve göreceksiniz inşallah Türkiye’nin kaderi… Siz mezun olduğunuzda yesyeni bir Türkiye olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.