Ukrayna’daki Türkler mahsur kaldı

Uzun süren gerilim sonunda, Rusya Ukrayna’ya girdi…  Dünya tüm dikkatini Ukrayna’ya çevirdi.
Ukrayna’ya iş için gidenler, yerleşenler, üniversite okumaya gidenler, turistik gezi için bulunanların toplam sayısı bilinmiyor ama şu an Rusya’nın saldırısı altındaki ülkede çok sayıda Türk bulunuyor.

Ukrayna’da yaşayan Türklerle ilgili sabah ilk açıklama Türk Dışişleri’nden geldi. “Ukaryana’da yaşayan değerli vatandaşlarımız” başlığıyla yapılan duyuruda, hava sahasının kapalı olduğu mevcut aşamada evlerden çıkılmaması veya güvenli bir yerde kalmaları, seyahatten kaçınmaları yönünde uyarılar yer aldı.

Burak Tanış

MARKETLERDE, ATM’LERDE KUYRUK 

SÖZCÜ Ukrayna’da yaşayan Türkler’e ulaştı.

İş için Ukrayna’ya yerleşen 25 yaşındaki Burak Tanış, çevresinde durumun olabildiğince  sakin olduğunu vurguladı.

SÖZCÜ için Kiev’in göbeğinde Rybalska’da çektiği videoyla şehirde yaşamı ve son durumu gösteren Tanış çevresinde yaşananları şöyle anlattı:

“Yaklaşık 1 ay önce yaşamak için geldim. Marketllerin alışveriş merkezlerinin, atm’lerin ve eczanelerin önünde kuyruklar var ama genele olarak durum sakin. Panik hali yok.

Seferberlik ilan edildi. Yaşlı, genç tüm erkekler seferberlik için evlerini terk etti. Benim yaşadığım apartmanda da bunlar yaşandı. Konuştuğum, sohbet ettiğim komşularım seferberlik için gideceğini söyledi. Ama genel olarak insanlar sakin.

Marketlerde insanlar alışverişlerini yapıyorlar. Stok da yapıyorlar. Raflar halen dolu. Marketlere kısıtlı sayıda insanı sırayla aldıkları için kasalarda kuyruk yok.”

Burak Tanış bu videoları çektikten sonra gönderdiği mesajda savaş uçaklarının da üzerlerinden geçmeye başladığını duyurdu.

Faruk Akarsu, kaldığı yurdun penceresinden düşen bombanın dumanlarını böyle görüntüledi. 

YURTTAKİ ODASINDAN BOMBALANIN BÖLGEYİ ÇEKTİ

Odessa Ulusal Tip Üniversitesi’nde son sınıfta okuyan ve devlet yurdunda kalan Faruk Akarsu, “İlk patlama sabaha karşı 5.20’de oldu. 4 veya 5 kere devam etti. En son az önce saat 11.30 gibi bir bomba patladı. Öğrenci yurdunun yanında titredik. En önemli eşyalarımızı, dosyalarımızı, şarjlarımızı aldık. Şimdi giriş katında bekliyoruz” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Yurtta kalan tek Türk Faruk Akarsu, önemli eşyalarını yanlarına aldıklarını ve giriş katında hep birlikte beklediklerini söyledi.

Tıp eğitiminin sonuna geldiğini belirten Faruk Akarsu, ” Son 3 ayım kaldı üniversiteyi bitirmeye… Böyle bir olayla karşılaştık. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.

Faruk Akarsu…

“BOMBA SESİ DUYMADIM”

Kiev’de yaşayan bir başka Türk Caner Cangül ise evinden çıkmıyor. Hiçbir bomba sesi duymadıklarını anlatan Cangül, “Bomba sesi duyanlar olduğunu söylüyorlar ama bu nerede oldu bilen yok. Bir arkadaş hava savunma sisteminde çıkan bir ses dedi ama bilemiyorum” dedi. Ukrayna’da yaşayan diğer Türklerle temas halinde olduğunu anlatan Vangül, bir bölümünün sakin ama bazılarının telaşlı olduğunu belirtiyor.

Caner Cangül evinin penceresinden filtre su kuyruğuna girmiş insanların fotoğraflarını SÖZCÜ için çekti. 

“TURİSTİK GEZİ İÇİN GELDİK” 

Ukrayna’ya turistik gezi için giden ve şu an Lviv Tren İstasyunu önünde bir kafeye sığınan Mehmet Emin Taşan ise biraz tedirgin:

“Şu an iyiyiz ancak burası gergin…. Lviv’in ve havalimanının vurulacağı söylentileri var. Havalimanına almıyorlar. Türk konsolosluğu telefonlarımızı açmıyor. Bizi ölüme terk ettiler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.