Türkiye’nin 5G seyahati İstanbul Havalimanı’ndan başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisinin bugün İstanbul Havalimanı’nda kullanıma sunulmasına ait, “Bizim için kıymetli olan bu teknolojiyi yalnızca kullanan bir ülke olmak değil, yerli ve ulusal imkanlarla bu teknolojinin üretiminde yer almaktır.” dedi.

Törende konuşan Ömer Fatih Sayan, “yeni bir çağın başlangıcı” olarak tanımlanan 5G’nin tüm sanayilere altyapı sağlayacağını ve taşınabilir ekosistemde çığır açıcı bir rol oynayacağını söyledi.

“Bizim için en değerli olmazsa olmazımız 5G’ye mümkün olan en yüksek yerlilik oranıyla sahip olmak.” diyen Sayan, 4.5G’den evvel haberleşme sistemlerinde yüzde 1 olan yerlilik oranının yüzde 33’e ulaştığını bildirdi.

“OPERATÖRLERİMİZ, 5G ŞEBEKESİNİ TÜM DÜNYAYA SERGİLEYEBİLECEK”

Ömer Fatih Sayan, bu teknolojiyi ulusal menfaatler doğrultusunda nasıl kullanacakları konusunun kıymetine değinerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bizim için kıymetli olan bu teknolojiyi yalnızca kullanan bir ülke olmak değil, yerli ve ulusal imkanlarla bu teknolojinin üretiminde yer almaktır. Bunun yanı sıra siber kalemiz USOM (Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) 7 gün 24 saat çalışmalarına devam ediyor. 5G ve siber güvenliği bir ortada düşünmek durumundayız. Bugün burada operatörlerimizin 5G şebekesini ticari olarak da test edebilecekleri ve tüm dünyaya sergileyebilecekleri bir ortam oluştu.”

Sayan, deneme çalışmalarında abonelerin ortalama data indirme suratlarının 1 Gbit/s ve üzeri kıymetlere ulaşılabildiğini anlattı.

Sayan, “İstanbul Havalimanı; taşınabilir haberleşmede ve ortak altyapıda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un bir ortaya gelerek 5G’yi ortak koydukları bu sihirli seyahatin birebir vakitte başlangıç noktası. Şimdiden 6G için çalışmaya başladık” diye konuştu.

“5G ALTYAPISI SAYESİNDE SİSTEMLERİ ÇOK DAHA HARİKA NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ”

Kalyon Holding ve İGA İdare Şurası Üyesi Mehmet Kalyoncu da İstanbul Havalimanı’nın sihirli seyahatlerin başladığı bir yer olduğunu belirterek, havalimanının sahip olduğu dijital imkanlardan ve altyapıdan bahsetti.

Kalyoncu, havalimanında 101 farklı sistem bulunduğunu, burasının dünyada Pentagon’dan sonra bir çatı altındaki en büyük bina olduğunu kaydederek, “Bu sistemleri bu ölçekte münferit halde bile çalıştırmak zorken biz ortaklaşa, birbiriyle bağlantı halinde sistemleri kusursuz çalıştırıyoruz. Bundan sonra 5G altyapısı sayesinde çok daha kusursuz bir noktaya bunu taşıyacağız. inşallah Türkiye’nin 5G seyahati İstanbul Havalimanı’ndan başlıyor olacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.