Turizmci gelirde 900 dolara takıldı

Canlanmanın başladığı turizm dalında kişi başı gelir hala istenilen düzeylerde değil. Dal, iki yıl içinde 900 doların üstüne çıkmayı hedefliyor.

Pandemi sonrasında tüm dünyada toparlanmaya geçen turizm bölümünde, Akdeniz çanağındaki ülkeler ortasındaki yarış hızlandı. İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye ortasında yaşanan ağır rekabette Türkiye, yüzde 30’a varan fiyat avantajları ile ön plana çıkarken, toparlanan Avrupa Birliği (AB) pazarı ile birlikte gayesini 1.100 dolarlık gelire sahip İspanya’nın akabinde 900 doların üstüne çıkmak olarak belirledi. Bu noktada bölüm temsilcileri Rusya-Ukrayna savaşının amaçlarda belirleyici olacağına dikkat çekti. Covid-19 ile birlikte turizmde bir resetlenme yaşandığını ve Türkiye’nin bilhassa inançlı turizm sertifikası ile ön plana çıktığını kaydeden bölüm temsilcileri, Türkiye’nin yılın ikinci yarısında tekrar başlayan yarışa birinci sırada başladığını vurguladı.

KALİTELİ KONUK

Bu yıl bilhassa İngiltere, Almanya ve İran pazarından kıymetli hisse alan kesim, bilhassa AB ülkelerinde İspanya ve Portekiz ile yarışıyor. Hilton Dalaman Genel Müdürü Tunç Batum, bilhassa İngiliz turistlerdeki artışın büyük bir katkı sağlayacağına dikkat çekerek, “Hizmet kalitemiz İspanya’nın da Portekiz’in de üzerinde. Hasebiyle oralarda çok kıymetli önemli oranda biz bu ülkelerden konuk almaya başladık kaliteli konukları çekmeye başladık. Türkiye ortalama harcamada 800 dolarların üstüne çıktı 1.000 dolara yanlışsız gidecek. İspanya 1.100 dolar. İspanya gelir açısından daha verimli bir turizme sahip” sözlerini kullandı.

Artış İstanbul’dan başladı

Döviz bazında önemli bir artış yaşandığını söyleyen Türkiye Otelciler Birliği Lider Yardımcısı Armin Zerunyan, “Bu Türkiye çapındaki harcamayı 700 dolardan 900’a fırlatır mı onu öngörmem mümkün değil, fakat bu türlü bir artışı İstanbul yakaladıysa ve devam ettirirse ülkenin geri kalanının da emsal bir yaklaşım içinde olacağını düşünürsek bu olabilir” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.