TEİS Genel Lideri’nden ilaç artırımına reaksiyon: ‘Bulunamayan ilaç sorunu devam edecek’

Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Eczacı Nurten Saydan, ilaç artırımına ait yazılı açıklamasında, ‘Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar‘ın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Kararla beşeri tıbbi eserlerin fiyatlandırılmasında avro kurunun yüzde 25 oranında arttırıldığını belirten Saydan, şunları kaydetti:

İTHALATTA KASVETLER DEVAM EDECEK

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan avro kuru yüzde 25’lik artışla 6,29 liradan 7,86 liraya yükseldi. Lakin kur düzeyinin yeni kurun çok altında olması nedeniyle piyasada bulunamayan ilaç sorunu sürecektir. Çünkü yeni kura nazaran, avro bugün prestijiyle 17,49 lira düzeyinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların aktüel kura nazaran ithalatında dertler yaşanmaya devam edecektir.”

Eczacılar olarak ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını önemsediklerini vurgulayan Saydan, “Yeterli olduğunu düşünmediğimiz bu düzenlemenin yarayı iyileştirmeyeceğini, yalnızca bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an evvel yapılmasını bekliyoruz. İlaç avro kurunun, aktüel ve ekonomik gerçeklere kesinlikle uygun hale getirilmesi gerekmektedir” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.