Tecavüz sanığından tehdit alan avukat kapalılık kararı aldırınca hayatının şokunu yaşadı

Ankara’da 15 yaşındaki S.K.’ye cinsel istismarda bulunup, müstehcen manzaralarını yayımladığı suçlamasıyla 111,5 yıl mahpus cezası istemiyle tutuklu yargılanan E.K., S.K.’nın avukatı İrem Esra Kömürcü Altun’u da cinsel şiddetle tehdit etti. Uzaklaştırma ve adres kapalılığı kararı aldıran avukat Altun, Merkezi Nüfus Yönetimi Sistemi’nde (MERNİS) adresi görünmediği için ulaşım ve sıhhat hizmetlerinden yoksun kaldı.

Ankara’da avukat İrem Esra Kömürcü Altun, Haymana ilçesinde müvekkili S.K.’ye birçok kere cinsel istismarda bulunup, çektiği müstehcen manzaraları toplumsal medya hesabından yayımlayan E.K. hakkında her hata için başka farklı cürüm duyurusunda bulundu.

E.K., şikayetleri geri alması için S.K. ve ailesini tehdit etti. Tehditler üzerine avukat Altun, E.K. hakkında tekrardan 10’a yakın hata duyurusunda bulundu. Cürüm duyuruları üzerini gözaltına alınan ve sözü alındıktan sonra hür bırakılan E.K., bu sefer avukat Altun’u arayıp, şikayetleri geri çekmesi ve evraktan ayrılması için cinsel şiddetle tehdit etti.

E.K., iddianame hazırlanana kadar süren bir yıllık süreçte tehditlerine devam etti. Tehditler üzerine tekrardan hata duyurusunda bulunan Altun, şüphelinin tutuklanmasını istedi. Tutuklanma talebi reddedilen Altun, 9 Mayıs’ta E.K. hakkında uzaklaştırma ve adres kapalılığı kararı aldırdı; lakin bu sefer değişik bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı.

Şehir dışındaki duruşmalarına gitmek için bilet almak isteyen Kömürcü, MERNİS’te adresi görünmediği için uçak ve tren bileti alamadı. Müşteri hizmetlerini arayan Altun, MERNİS’teki adres uyumsuzluğu nedeniyle bilet alamayacağını öğrendi. Altun birebir vakitte adres uyumsuzluğu nedeniyle sıhhat hizmetlerinden de faydalanamadı.

E.K., ise ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘özel hayatın kapalılığını ihlal etme’, ‘çocuk ile ilgili üretilen müstehcen yayınları yayımlamak’, ‘şantaj’ ve ‘hakaret’ cürümlerini zincirleme işlediği gerekçesiyle 111,5 yıl mahpus cezası istemiyle hakkında iddianame hazırlanarak dava açılmasının akabinde 6 Temmuz’da tutuklandı.

111,5 yıl mahpus cezası istemiyle tutuklu yargılanan E.K.

‘KAMU VAZİFESİ YAPARKEN TEHDİDE MARUZ KALDIM’

Avukat Altun, cinsel istismar belgesinin avukatı olarak kamu misyonu yaptığını ve kendisinin de bu süreçte cinsel şiddetle tehdit edildiğini belirterek,

“Fail o kadar rahat ortada dolaşıyordu ki, evrakın avukatı olarak beni gaye aldı. Beni aradı, birinci evvel kelamlı olarak küfürler etti ve bu evraktan çekilmem istikametinde tehditte bulundu. Sonrasında kapattı ve bununla yetinmemiş olacak ki bir cinsel istismar cürmünün faili olarak beni cinsel şiddetle tehdit etti.

Gönderilen iletiler hem hakaret hem de tehdidin beden bulmuş haliydi. Ben bu hususla ilgili kabahat duyurusunda bulundum. Cürüm duyurumda, evrakın avukatı olmam sebebiyle kamu vazifelisi olarak sayıldığımı, bu sebeple bir soruşturma yapılması gerektiğini, bu belgenin kök evrak olan cinsel istismar belgesinden farklı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirttim.

Ancak tutuklama kararı verilmedi. Ben de yaşadığım konutun adresini öğrenmemesi ve rahatsız etmeye devam etmemesi için uzaklaştırma talep ettim” dedi.

‘GİŞEDEN DE BİLET ALAMADIM’

Avukat İrem Esra Kömürcü Altun, uzaklaştırma kararı kapsamında adres saklılığı de talep ettiğini belirterek, “Adres kapalılığı kararıyla şiddet mağduru kişinin MERNİS adresi, Şiddet Tedbire ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) adresi olarak değiştirilir ve kişi bu formda hayatına devam edebiliyor.

Duruşmam sebebiyle kent dışına bilet almaya çalıştığımda, TCDD’nin bana bilet satmadığını fark ettim. Bilet almaya çalıştığımda MERNİS adresi uyarısı çıktı.

Bu sefer ben, ‘Gişeden bilet alabilir miyim’ diye gara gittim. Lakin tekrar birebir ihtar çıktı ve bu durumu çokça yaşadıklarını, adres saklılığı kararı olan şahıslara bilet satamadıklarını ve mağdurun gidip mahkemeden bu kararı kaldırtması gerektiğini söylediler” diye konuştu.

‘SİSTEM ŞİDDET GÖRDÜĞÜN YERDE KAL DİYOR’

Bu duruma çok şaşırdığını ve TCDD Genel Müdürlüğü’ne gidip yazılı müracaatta bulunduğunu anlatan Altun,

“Çünkü şiddet mağduru bir kişinin oradan bilet almaya gitmesi son gayreti olabilir. Bazen şiddet mağduru bireyler meskenden terlikleriyle kaçıyorlar, ‘Bilet alayım, kaçıp gideyim’ diyorlar. Fakat sistem, ‘Sen şiddet gördüğün yerde hapsol ve burada kal’ diyor.

Uçak ve tren bileti alamıyorsunuz; zira hepsi bilgileri nüfustan çektiğini ve sorunun nüfus müdürlüğü ile alakalı olduğunu söylüyor.

Nüfus müdürlüğüne gittiğimizde ise ‘Sizin MERNİS adresiniz var, sorun bizimle alakalı değil’ diyorlar. Bu durumda yapılabilecek hiçbir şey olmadığı için ben kentler ortası ulaşımımı pasaportla sağlayabiliyorum” diye konuştu.

‘HASTANE RANDEVUSU DA ALAMADIM’

Altun birebir mağduriyeti sıhhat hizmetlerinden yararlanmak istediğinde de yaşadığını lisana getirerek,

“Adres gizliliğim olduğu için sıhhat hizmetinden faydalanmak için de hastane randevusu alamadım. Analiz sonuçlarımı göremedim. Bu bahiste da yetkililerle görüştüğümde onlar da adresi uyuşmazlığı nedeniyle hizmet veremediklerini söylediler.

Bir şiddet mağduru bayanın son dermanı bilet almaksa ne yapsın? Bu bayanın mahkemeye gidip, ‘Bu kararı kaldır’ diyerek kendisini failin kollarına mı bırakması gerekiyor? Bununla alakalı kanun yollarına gidiyoruz, idari müracaatları yapıp davasını açacağız.

Biz bir yıldır cinsel istismar mağduru bir kız çocuğunun hayatına devam edebilmesi için çalışırken, bir yandan da şiddete maruz kalan bayanların ne kadar şiddetli bir hayatı olduğunu gördük.

Ben bu evraktan ötürü mağdur oldum ve yargı eliyle bu durumun ortaya çıktığını görmek de çok üzücü” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.