Taliban, ABD ile görüştü: Afgan parasının kullanımı artırılacak

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West, Taliban yetkilileriye bir görüşmeye başlanlık etti.

Katar’ın başşehri Doha’da Taliban’ın üst seviye yöneticileriyle yapılan görüşmeye ait ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri ve Hazine bakanlıklarının yanı sıra ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansından (USAID) yetkililerin de bulunduğu West’in başkanlığındaki heyetin 29-30 Haziran’da üst seviye Taliban temsilcileriyle görüştüğü kaydedildi.

Afgan parasının kullanılabilirliği artırılacak

ABD tarafının Afgan para ünitesinin kullanılabilirliğini artırmaya yönelik adımlar için takviyesini yinelediği tabir edilen açıklamada, iki heyetin ABD’nin Afgan halkının faydasına 3,5 milyar dolarlık Afgan Merkez Bankası rezervlerini korumak üzere attığı adımları ve Afgan Merkez Bankasının memleketler arası itimat inşa etmesine yönelik adımları detaylı olarak tartıştığı belirtildi.

Taliban’ın ödediği borçlar

Açıklamada, Taliban idaresinin milletlerarası finans kuruluşlarına olan borçlarının bir kısmını ödemiş olmasının ABD’yi mutlu ettiği aktarıldı.

Afganistan’a zelzele yardımı yapılacak

Açıklamada, “ABD heyeti (görüşmede) Afganistan’da son zelzelelerin neden olduğu can kaybı ve hasar için taziyelerini lisana getirdi ve zelzeleden etkilenen Afgan halkının barınma ve paklık muhtaçlıklarının karşılanmasının yanı sıra ülkede devam eden krize karşı insani yardımlar için USAID’den 55 milyon dolarlık yeni yardım da dahil olmak üzere ABD’nin insani dayanağını aktardı” ifadeleri kullanıldı.

Temel sıhhat hizmetlerine erişim

ABD’nin Ağustos 2021’den bu yana Afganistan’a 774 milyon doların üzerinde insani yardım sağladığı hatırlatılan açıklamada, “Heyet Taliban’ın ABD insani yardımlarının dağıtılmasına artan müdahalesine ait kaygılarını lisana getirdi. Her iki taraf, hizmetlerin sunumunda şeffaflığa ait telaşları ele alırken, ülke genelinde temel sıhhat hizmetlerine kesintisiz erişimi sürdürmenin kritik kıymeti üzerinde anlaştılar” ifadelerine yer verildi.

Afgan Merkez Bankası rezervleri

ABD tarafının Afgan para ünitesinin kullanılabilirliğini artırmaya yönelik adımlar için takviyesini yinelediği söz edilen açıklamada, iki heyetin ABD’nin Afgan halkının faydasına 3,5 milyar dolarlık Afgan Merkez Bankası rezervlerini korumak üzere attığı adımları ve Afgan Merkez Bankasının memleketler arası inanç inşa etmesine yönelik adımları detaylı olarak tartıştığı belirtildi.

Kadın hakları

Açıklamada, “Taliban’ın Afgan bayan ve kızlarının haklarına yönelik devam eden ve genişleyen kısıtlamalarının” da toplantının ana başlıklarından biri olduğu vurgulandı.

Ülkedeki örgütler

İki tarafın narkotikle çaba ve afet müdahale hazırlığıyla ilgili ek alışverişlere ilgi duyduğu belirtilen açıklamada, “Taliban, Afganistan topraklarının rastgele biri tarafından rastgele bir ülkeyi tehdit etmek için kullanılmasına müsaade vermeyeceğine dair taahhütlerini yineledi. ABD’li yetkililer, Afganistan’da El Esas, DEAŞ-H ve öbür terör örgütlerinin varlığının devam etmesiyle ilgili tasalarını lisana getirdi” tabirleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.