Sudan’daki müttefik siyasi güçler: Kapsamlı diyalogdan yanayız

Sudan’da Özgürlük ve Değişim Güçleri (ÖDBG) ve Ulusal Uzlaşı Güçleri Kümesi Genel Sekreteri Mubarek Erdul, Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah el-Burhan‘ın dünkü konuşmasının olumlu yanları bulunduğunu belirterek, “Bununla birlikte daha fazla izaha muhtaç muğlak noktalar da var” dedi.

Erdul, müttefik siyasi güçler ismine başşehir Hartum’da yaptığı basın açıklamasında, “Biz, ülkede kapsamlı ve tam bir barış, demokratik dönüşüm ve (eski iktidar partisi) Ulusal Kongre dışındaki tüm Sudanlı siyasi güçlerin katıldığı kapsamlı bir diyalogdan yanayız” sözünü kulandı.

Burhan’ın açıklamalarına ait Erdul, “Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah el-Burhan’ın dünkü konuşmasının olumlu yanları bulunuyor. Bununla birlikte daha fazla izaha muhtaç muğlak noktalar da var. Biz, geçiş periyodu idaresi ve ülkenin itimada kavuşması konusunda uzlaşmanın gerekliliğinden ötürü tüm siyasi ve müttefik güçlerle daima toplantı ve irtibat halinde olacağız. Eski iktidar koalisyonu ÖDBG Merkez Kurulu ile temaslarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Burhan, dün ulusa sesleniş konuşmasında, askerin, Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AfB) ve Hükümetler Ortası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “üçlü mekanizma” himayesinde yürütülen diyaloğa katılmayacağını ve sivil geçiş hükümeti kurulmasının akabinde Egemenlik Kurulunun feshedileceğini açıklamıştı.

Burhan, siyasi ve devrimci güçler ile başka ulusal bileşenlerin geçiş periyodunun gereklerini yerine getirebilmeleri hedefiyle bir teknokrat hükümeti kurabilmeleri için bu adımları atacaklarını kaydetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.