Sinpaş’ın hukuksuz inşaat faaliyetlerini görüntüleyen çevreciler gözaltına alındı

İZMİR – Muğla Marmaris’teki İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesinde şirketin mahkeme kararına karşın inşaat faaliyetlerini sürdürdüğü ortaya çıktı. Bölgede nöbet hareketini sürdüren çevreciler şirketin hukuksuz çalışmalarını görüntülerken, imgeleri paylaşan çevreciler gece saatlerinde gözaltına alındı.

2911 Sayılı ‘Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan Halime Şaman, Korcan Yılmaz ve Haydar Kures, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Telefonlarına el konulan çevreciler, sözleri alındıktan sonra özgür bırakıldı. Lakin çevreciler hakkında şirket tarafından “İşyeri dokunulmazlığını ihlal” gerekçesiyle ikinci bir şikayet bulunduğu ve “firari” olarak göründükleri ortaya çıktı. Çevreciler bu kere de söz vermek için Çarşı Karakolu’na götürüldü.

İFADE SÜREÇLERİNİN AKABİNDE HÜR BIRAKILDILAR

Çarşı Karakolu’ndaki söz süreçlerinin akabinde özgür bırakılan çevreciler yaptıkları açıklamada, “Bugüne kadar belediyenin emniyet güçlerinin tespit edemediği inşaat faaliyetini biz tespit ettik. Bu engellenmeye çalışıldığı için bu gözaltı sürecini yaşadık. Yarın biz sandalyelerimizle yeniden nöbet alanımıza gideceğiz. İşimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Tüm ömür savunucusu dostlarımızı da çaba direnci ile selamlıyoruz” dedi.

Öte yandan çevreciler de mahkeme kararını uygulamayan ve inşaat faaliyetlerini sürdüren şirket hakkında bir defa daha şikayetçi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.