Selimiye Camii’nin Tarihi Bahar Kapıda’da

İnsanın içinde yaşadığı, yaşattığı her şeye, her yere yolculuk yaptıran keyifli bir program, Bahar Gelir’in sunumu ile Kanal 7 izleyicisiyle buluşuyor. Anadolu’yu karış karış gezen Bahar Kapıda ekibi bu hafta uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti’nin başkenti olan Edirne’den evlere konuk olacak.  Bahar Kapıda ekibi ilk olarak Edirne’nin dünyaca ünlü yemeği tava ciğeri yemeye gitti. Ciğer yemeyene bile ciğer yedirmeyi başaran Edirneli ustalar, yeteneklerini Bahar Kapıda programında sergiledi. Bahar Gelir daha sonra Osmanlı döneminde yaptığı eserlerle yüzyıllar boyunca adından bahsettiren Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak adlandırdığı Selimiye Camii’ni gezdi. Hristiyan mimarların Müslümanların yapamayacağını iddia ettiği büyüklükteki kubbesiyle Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden olan caminin tarihini dinleyen Gelir, ince işçilik karşısında hayranlığını gizleyemedi.

Bahar Kapıda ekibi son olarak Edirneli kadınların el işlerini sergilediği el sanatları kursunu ziyaret etti. Edirne’ye yerleşip sonradan Müslüman olan Fatma Hanım’la İslamiyet’e dair bir sohbet gerçekleştiren Bahar Gelir samimi dakikalara imza attı.

Anadolu’nun her köşesinden meraklı ve keyifli sohbetler ‘Bahar Kapıda’ programıyla her Pazar 11:30’da Kanal 7 ekranlarında…

Program Adı        :  BAHAR KAPIDA

Yayın Tarihi          : 27 Şubat 2022, Pazar

Yayın Saati           : 11:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.