Sağlık Bakanı: Maske serbestisi uçakları da kapsıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamayla, kapalı alanlarda maske kullanımı zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu. Erdoğan’ın açıklamasında muallakta kalan konulara ise bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklık getirdi.

Aydın ziyaretinde konuya ilişkin soruları yanıtlayan Koca “Maske kullanımı ulaşım ve sağlık kuruluşları haricinde gönüllülük esasıyla sürdürülecektir. Aşıda hatırlatma 65 yaş üstü ve diğer kırılgan grupları korumakla yükümlüyüz. Hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliler. Risk gördükleri yerlerde maskeyle kendilerini korumalılar. Öte yandan öksürük, burun akıntısı, halsizlik gibi herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyon belirtisi olan kişiler, maske takarak etrafındakileri korumalılar” dedi.

‘BİLİM KURULU SON KEZ TOPLANDI’

Bakan Koca, “Maske kullanım zorunluluğunun uçakları da kapsayıp kapsamadığı” sorusu üzerine de sadece toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında vaka sayısı 1000’in altına inene kadar olmak üzere maske kullanımının sürdüğünü, onun dışında hiçbir alanda maske kullanımı olmayacak şeklinde açıklama yapıldığını hatırlattı. “Dolayısıyla bunun içine uçaklar da eğitim de kapalı alanlar olmak üzere tüm kurumlar da girmiş olur” diyen Koca, salgınla birlikte maskenin koruyucu olduğunun, enfeksiyon bulaştırmayı önlediğinin artık öğrenildiğine dikkati çekti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, “Bilim Kurulu görevini tamamladı mı?” sorusu üzerine, kurulun dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabulüyle son toplantısını yapmış olduğunu ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.