Putin’den Batı’ya: Bizi savaş alanında yenmek istiyorlar, denesinler bakalım

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma’daki fraksiyonların önderleriyle görüştü. Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların zorluklar çıkardığını söyleyen Putin, “Bu gerçek. Lakin bu yaptırımlar, Rusya’ya karşı ekonomik yıldırım harbi başlatanların beklediği üzere bir sonuç vermedi. Maksatları yalnızca Rus iktisadına olabildiğince ağır darbe indirmek değil. Gayeleri, toplumumuzda nifak, kaos tohumlarını ekmek, insanların moralini bozmaktı. Fakat yanıldılar. Bir şey başaramadılar ve eminim başaramayacaklar” dedi.

Putin, “Bugün, bizi savaş alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Pekala, ne söyleyebilirim? Buyursunlar denesinler. Batı’nın son Ukraynalıya kadar bizimle savaşmak istediğini artık çok duyduk. Bu, Ukrayna halkı için trajedi. Lakin görünüşe bakılırsa her şey bu istikamette ilerliyor” sözünü kullandı.

ABD başta olmak üzere Batı ülkelerinin onlarca yıldır Rusya’ya yönelik “saldırgan” hareket ettiğini ileri süren Putin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Avrupa’da eşit güvenlik sistemi oluşturma tekliflerimiz reddedildi, füze savunmasında birlikte çalışma teşebbüsleri reddedildi. NATO’nun, bilhassa eski Sovyet cumhuriyetleri sayesinde genişlemesinin kabul edilemez olduğu tarafındaki ikazlarımız göz arkası edildi. Bize diyorlar ki, Donbass’ta, Ukrayna’da savaşı biz başlattık. Hayır, bu savaşı başlatan, 2014’te Ukrayna’daki gayri anayasal silahlı darbeye dayanak veren ve sonra Donbass halkına yönelik soykırımı teşvik eden kolektif Batı. Bugün olanların hatalısı, direkt kışkırtıcısı kolektif Batı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.