Prens Selman musluğu kıstı! Suudiler yatlarını, katlarını satışa çıkardı

Prens Selman kraliyet ailesi üyelerine musluğu kıstı. Savurgan ve aşırı lüks yaşam tarzlarıyla dikkat çeken prensler nakit elde etmek için yatlarını, katlarını, özel jetlerini ve ellerindeki sanat eserlerini yurt dışına satmaya başladı. Şimdiye kadar 600 milyon dolarlık bir satış gerçekleştiren prenslerin elinden çıkardıkları arasında, 155 milyon dolar değerinde İngiltere’de bir kır evi ile Babür mücevherleri dikkat çekiyor.

SELMAN KRALİYET FONLARINA ERİŞİMİ KISITLADI

Wall Street Journal’de (WSJ) yer alan habere göre Suudi Arabistan’da prensler, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, onların krallık fonlarına erişimlerini kısıtlamasıyla ABD ve Avrupa’da 600 milyon dolardan fazla gayrimenkul, yat ve sanat eseri sattı.

Söz konusu olay, 1970’lerde ve 1980’lerde yaşanan petrol patlamalarından, dünyanın en seçkin pazarlarından bazılarına beklenmedik paralar akıtan kıdemli prensler için radikal bir servet değişikliğini temsil ediyor.

Son 50 yılda Suudi prensler çok büyük meblağları, büyük ölçüde satılması zor varlıklara harcadı. Kalabalık ve lüks yaşam tarzlarına sahip bazı kraliyet ailelerin harcamaları ayda 30 milyon dolara ulaştı. Bu da onları hükümet politikasındaki son değişikliklere karşı savunmasız hale getirdi.

ELLERİNDEKİ KAYNAKLARI KURUTTULAR

Satışları yürüten prenslere yakın kaynaklar, “ Suudi Arabistan krallığının 36 yaşındaki fiili hükümdarı Veliaht Prens Muhammed bin Selman, diğer prenslerin olağanüstü harcama alışkanlıklarını sürdürmek için kullandığı para kaynaklarının çoğunu kurutmasının ardından yeni bir karar aldı ve onların kraliyet servetine erişimini kısıtladı.

Prensler mülklerinin bakımı, vergiler, personel maaşları, uçakları ve tekneleri için park ücretleri de dahil olmak üzere rutin faturaları ödemek için nakit paraya ihtiyaç duyuyor” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.