Özensiz Giyinip, Arabayı Berbat Park Ediyorsanız Size Makus Haberimiz Var! O İllete Yakalanmış Olabilirsiniz

Amerika’ da St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde , Catherine Roe ve Ganesh Babulal tarafından yönetilen ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü tarafından finanse edilen çalışmada 139 kişi test edildi. Çalışmanın sonucu epeyce enteresandı. Bakın çalışmanın sonucunda ne çıktı?

Uzmanlar, Alzheimer hastalığının belirtileri konusunda uyarırken hastalarda gözlemlenen davranış değişikliklerine dikkat çekiyor. Özensiz ve pis giyinmek, makûs park etmek, arabayı farklı kullanmak üzere alışkanlıklardaki değişikliklerin hastalığın habercisi olabileceğini belirtiyorlar.ÖZELLİKLE PARK HALİNDEYKEN GÖRÜLEN SÜRÜŞ HÜNERLERİNDE AZALMA ERKEN BİR İŞARET OLABİLİR

Herkesin sürüşü yaşlandıkça değişir. Fakat bzaı beşerler için, bilim adamlarının Alzheimer hastalığının erken evreleriyle bağlı olduğunu söylediği bir aracı nasıl denetim ettikleri konusunda ince farklılıklar ortaya çıkıyor. Bu sürüş farklılıklarının Global Pozisyonlandırma Sistemi tabanlı (GPS) pozisyon izleme aygıtları kullanılarak tespit edilip edilemeyeceğini bulmak için yapılan bir deneyde, ABD’de Missouri’de 65 yaş üstü bir küme, sürüşlerinin bir yıl boyunca yakından izlenmesini kabul etti.

Çalışmaya katılan 139 kişi ortasında, tıbbi testler esasen yaklaşık yarısının çok erken yahut “klinik öncesi” Alzheimer hastalığı olduğunu göstermişti. Öteki yarısı yapmadı. Sürüşlerinin tahlili, iki küme ortasında saptanabilir farklılıkları ortaya çıkardı. sürüş datalarının sonuçlarını kullanarak, sırf yaşlarını ve GPS sürüş datalarını kullanarak birinin klinik öncesi Alzheimer olma mümkünlüğünü kestirim edebilecek bir model tasarlayabildiler. %86 hakikat olduğunu kanıtladı.

SONUÇ ÇOK ŞAŞIRTICI

Spesifik olarak, klinik öncesi Alzheimer hastaları, örneğin daha yavaş otomobil kullanma, ani değişiklikler yapma, geceleri daha az seyahat etme ve genel olarak daha az kilometre yapma eğilimindeydi. Ayrıyeten, sürüş sırasında biraz daha hudutlu rotalara bağlı kalarak daha küçük çeşitli destinasyonları ziyaret ettiler.

HASTALIK SABAHLARI GİYİNMEYİ ZORLAŞTIRABİLİR

Gözetimsiz bırakıldığında, Alzheimer hastaları birbiriyle güzel gitmeyen ve hava şartlarına uygun olmayan giysiler seçebilirler. Sağlık ve Hastalık Sosyolojisi’nde yayınlanan araştırma, bakım konutlarında yatan 38 kişiyi inceledi. Bir çalışma iştirakçisi olan Melissa, babasının Alzheimer’ı geliştirdikten sonra giyinme alışkanlıklarındaki değişikliği tartıştı. “Babamı hiç asık hızlı görmedim. Hiçbir vakit. O güne kadar konuta geldim ve o berbat kıyafetler içinde oturuyor ve bu beni hakikaten incitti zira buna alışkın değilim” dedi.

Demans hastaları, bilhassa Alzheimer hastalığı, giysilerinin kirli olduğunu fark etmeyebilir. Giysilerdeki yiyecek lekelerini ve renk atmasını görebilirler, lakin agnozileri nedeniyle bu müşahedeleri bütünleştiremezler ve giysilerinin kirli ve değiştirilmesi gerektiğini anlayabilirler. Bu nedenle, bilhassa bu giysiler en sevdikleri giysilerse, kıyafetlerini değiştirmeye yönelik teşebbüslere direneceklerdir. Bu, bilhassa hastanın evvelki yalnızca pak giysiler giyme alışkanlıklarında bir değişikliği temsil ediyorsa, çoklukla bakıcıların hüsrana uğramasına neden olur. Hastaları kıyafetlerinin kirli olduğuna ve bu nedenle değiştirilmesi gerektiğine ikna etmeye çalışmak nadiren başarılı olur. Demansı olan hastalarla tartışmak, argümanın özünü akıllarında tutamadıkları için boşunadır. Bu nedenle, birçok vakit felaketle sonuçlanabilen çatışmalara dönüştüğü için tartışmalardan kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.