Norveç’in adalet bakanının bikinili fotoğrafları tartışılmaya devam ediyor

Norveç Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl’in İtalya tatilinde sörf tahtası üzerinde poz vermesinin akabinde başlayan tartışma bitmek bilmiyor.

Norveç’in genç adalet bakanı Emilie Enger Mehl’in İtalya tatilinde paylaştığı fotoğraflarla ilgili tartışma bitmek bilmiyor… Dünyanın en huzurlu ve yaşanılası ülkelerinden biri olarak seçilen Norveç’te Mehl, birkaç hafta evvel İtalya’ya tatile gitmiş ve burada çekilen fotoğraflarını Instagram üzerinden paylaşmıştı.

1993 doğumlu Mehl’in Instagram’da paylaştığı fotoğraflardan birinde genç siyasetçi, pembe bikinisiyle bir sörf tahtası üzerinde poz verdi. Lakin Norveç maddelerine nazaran kıyıdan belirli bir aralık uzaklıkta olan şahısların sörf tahtası üzerinde can yeleği giymesi mecburiliği olduğu için başta Norveç basını olmak üzere muhalefet reaksiyon gösterdi.

Norveçli bakanın İtalya’da yaptığı tatil gündemden düşmüyor.

Mehl, fotoğrafın İtalya’da çekildiğini savunarak hiçbir maddeyi ihlal etmediğini söyledi. Mehl ayrıyeten fotoğrafın kıyıya yakın çekildiğini de aktardı.

Mehl’e muhalefet de yüklenirken ülkede yeni bir tartışma başladı… Medyanın bu pozu tolere etmediği ve gereksiz büyüttüğünü savunan medya ombudsmanları ve medya kesimi çalışanları, “Medyanın rolü en ufak bir yanılgıyı önemli bir cürümden daha büyük göstermek mi?” tartışmasını başlattı.

Gazeteci Choi’nin Instagram fenomenleriyle can yeleksiz verdiği poza reaksiyon vermemesi Norveç’te yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

Öte yandan bakanın fotoğrafından bir hafta sonra Subjekt isimli medya kuruluşunun editörü Danby Choi’nin Instagram’da bir tekne üzerinde can yeleksiz fotoğraf paylaşmasına kimsenin reaksiyon göstermemesi de tartışmayı alevlendirdi. Choi, Instagram fenomenleri Nora Haukland ve Sophie Isachsen ile poz vermiş ve bu fotoğraf hiç reaksiyon çekmemişti. Norveç medyası bu duruma, “Bakanın pozu reaksiyon çekti ancak bu fotoğraf çekmedi: Tahminen de bikini tercihini beğenmişlerdir” yorumunu yaptı.

Choi de gelen reaksiyonlar üzerine, “Biz kanunları delmiş olabiliriz tahminen biraz. Ama bunu yaparken bunun yasak olduğu hiç aklımıza gelmedi” dedi.

Bakanın bikinili pozunu birinci yayınlayan Hamar Arbeiderblad’ın editörü Katrine Strom da, “Amacımız bu fotoğraftan siyasi skandal yaratmak değildi. Maksadımız çok az insanın bildiği bir yasaya dikkat çekmekti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.