Masayı devirecek hesaplaşma… “Kılıçdaroğlu’na itiraz edebilecek tek isim Akşener”

Haber7 / Özel

2023 seçimleri için vakit daralırken uzun vakittir ortak aday krizinden çıkamayan 6’lı masa, CHP’nin ince ince üzerinde PR çalıştığı CHP başkanı Kılıçdaroğlu için de net bir duruş sergilemekten itina ediyor. Kılıçdaroğlu İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve ABB Lideri Mansur Yavaş’ın üstünü çizse de bu belirsizlik ortamında YETERLİ Parti’nin yükselen grafiği, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sürpriz aday olacağı üzere tezlerin önüne geçemiyor.

6’lı masadaki iç dinamikler ve ittifakın bilinmeyen öznesi HDP’nin beklentileri ortasında Kılıçdaroğlu’nun adaylığı nasıl mümkün olabilir? Çetrefilli konuyu AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen, Optimar Araştırma Lideri Hilmi Daşdemir ve Avukat Dr. Mehmet Sarı’ya sorduk.

“6’LI MASA DA BİRKAÇ ADAY DAHA ÇIKACAK ÜZERE GÖZÜKÜYOR”

“CHP Genel Lideri ya da rastgele bir siyasi partinin genel lideri Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığına aday olması kendisin iradesiyle aday olması ya da birileri tarafından aday gösterilmesi demokrasinin en hoş taraflarından biridir. Demokratik haktır bu. Partisine o kadar hizmet eden liderlik eden bir kişinin aday olmasından olağan bir şey olamaz.” diyen AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen yuvarlak masa ittifakını Erdoğan düşmanlığının ayakta tuttuğunu vurgulayarak hezimetle son bulacak anlayışı şu biçimde özetledi;

DEVA, GELECEK VE SAADET SENARYOSU

Optimar Araştırma Lideri Hilmi Daşdemir Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı için aday olacağını 1,5 yıl öncesinden söylediğini hatırlatarak ittifaktaki Gelecek, DEVA ve Saadetintin konumunu “Kemal Bey’in adaylığı şuan için kesin. Cumhuriyet Halk Partisinin adayı. 6’lı masa içerisinde bakıldığında 6’lı masa da yalnızca Meral Akşener’in taktik ve pazarlık savaşının olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışında 6’lı masada ki herkesin sayın Kılıçdaroğlunun adaylığını kabul etmiş olduğunu söyleyebiliriz. Daha öncesinde Saadet Partisindeki isimler Cumhuriyet Halk Partisinden milletvekili oldular. Orada aşikâr iştiraklerde tescil olmuş oldu. Öbür taraftan binde bir oyu bile olmayan Demokrat Parti de orada. Babacan tahminen biraz farklı bir durum içerisine girebilir. Fakat onun da bu süreç içerisinde  Cumhuriyet Halk Partisiyle ortak ya da başka bir masa da bulunması sebebiyle onunla geleceği olması mümkün değil. Tıpkı şeyi Davutoğlu içinde söyleyebiliriz.” sözleriyle aktardı.

“İTİRAZ EDEBİLECEK TEK İSİM MERAK AKŞENER”

“6’lı masa da itiraz edebilecek tek isim Merak Akşener” diyen Daşdemir CHP-İYİ Parti tansiyonu ve HDP’nin rolünü şu sözlerle aktardı:

“AKŞENER’İN ÇOK FARKLI TEŞEBBÜSLERİ KELAM KONUSU”

Avukat Dr. Mehmet Sarı 6’lı masanın çeşitli senaryolarla halkın nezdinde bir çıkmazda olduğunu CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun parti içinde bir hesaplaşmaya da karşılık vermesi gerektiğinin altını çizerek ittifaktaki muammayı şu sözlerle kıymetlendirdi;

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.