Manisa’daki orman yangını 13,5 saat sonra denetim altında

Kırsal Hasköy Mahallesi’ndeki otluk alanda, dün saat 17.30 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın tesiriyle büyüyen alevler, tarım yerlerine ve ormana da sıçradı. İhbarla bölgeye sevk edilen takımlar, yangına havadan ve karadan müdahale etti. Grupları ağır uğraşına rağmen alevler Şehitler ile Durasıl mahallerine ulaştı, destek istendi.

12 yangın söndürme helikopteri, 9 yangın söndürme uçağı, 52 arazöz, 15 su tankeri, 26 itfaiye grubu, 10 dozer, 10 su ikmal aracı, 4 TOMA, 2 birinci müdahale aracı, 10 dozer, 30 itfaiye çalışanı, 200 orman emekçisi ve Kırkağaç’tan gelen 1 komando timinin müdahale ettiği yangın nedeniyle 20 meskende oturan 40 kişi ile 200 küçükbaş ve 85 büyükbaş hayvan önlem hedefiyle tahliye edildi.

Havanın kararması ile alevlere yalnızca 2 gece görüş kabiliyetini sahip helikopterle devam edildi. Karadan müdahale ise hummalı bir formda sürdü. Günün birinci ışıkları ile helikopter ve uçaklar, tekrar devreye girdi. Alevler, saat 07.00 prestijiyle 13,5 saat sonra denetim altına alındı. Soğutma çalışmaları sürerken, metruk Çaltıkçukur Mahallesi’ndeki 7 boş konut ile 1 okul yangında ziyan gördü.

Yangında ne kadar alanın ziyan gördüğünün tespiti için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.