Kral 3. Charles’ın taç giyme merasimi: Altın Küre Operasyonu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesinin akabinde tahtın yeni sahibi olan Kral 3. Charles’ın taç giyme merasimiyle ilgili detaylar netleşmeye başladı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesinin akabinde tahta oturan Kral 3. Charles’ın taç giyme merasiminin “Altın Küre Operasyonu” kod ismiyle uzun vakittir planlandığı ortaya çıktı. Her detayı ihtimamla planlanan merasim, dini bir mana da taşıyor.

İngiltere tarihinin en uzun müddet tahtta kalan ismi olan 2. Elizabeth 1953 yılında tahta çıktığında görkemli bir taç giyme merasimi düzenlenmişti. Büyük kutlamalara sahne olan merasim, 2. Dünya Savaşı sonrasında ülkeye moral verme emeli da taşıyordu.

Kral 3. Charles için düzenlenecek merasimin ise daha sade olması bekleniyor. Merasim muhtemelen Westminster Abbey’da ilkbahar aylarında düzenlenecek. 1953’teki geleneklere bağlı taç giyme merasiminden farklı olarak Kral Charles’ın taç giyeceği merasimin çağdaş Britanya’nın kültürel ve dini çeşitliliğini yansıtabileceği belirtiliyor.

2. Elizabeth ve eşi Prens Philip

DAHA ÇAĞDAŞ BİR MONARŞİ

Kraliçe 2. Elizabeth’in taç giyme merasimi bugünün parasıyla 46 milyon sterline mal olmuştu lakin İngiliz basını, Kral Charles’ın daha ucuz ve sade bir merasim istediğini yazdı. Haberlere nazaran, Charles kendi krallığında monarşiyi dedikodulardan uzak ve daha çağdaş hale getirmek istiyor.

Kaynaklar 73 yaşındaki Kral Charles’ın ve 75 yaşındaki eşi Camilla’nın yaşı nedeniyle merasimin kısa tutulacağını ve davetli sayısının da 2000’le sınırlanacağını aktardı.

2. Elizabeth, şubat ayında, vefatının akabinde oğlu Charles’ın eşi Camilla’nın kraliçe olmasını istediğini açıklamıştı. İngiliz kraliyet geleneğine nazaran, kraliyet ailesi üyeleriyle evlenen şahıslar tahtı devralamayacakları için Konsort Kraliçe (tahta oturan hükümdarın eşi) yahut Konsort Prens (tahta oturan kraliçenin kocası) unvanlarına sahip oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.