KİPTAŞ Genel Müdürü: 30 milyarla İstanbul’daki boş binalar kamulaştırılsın

Türkiye’de barınma ve riskli yapı sorunu tahlil beklerken KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt’tan yeni bir teklif geldi. Hükümetin yeni konut üretimi için ayırdığı 30 milyar lira ile günümüz şartlarında lakin 10 bin konut yapılacağını belirten Kurt, “Bunun yerine İstanbul’da duran boş konutları alıp satması daha yararlı. Zira bitmiş konutta finansman maliyeti koymasına gerek yok. Kentte 1 milyona yakın boş konut olduğu söyleniyor. Şayet bu doğruysa bunun 500 bininin sağlam olduğu düşünülürse ve İstanbul’da 300 bin riskli yapı varsa bu riskli yapı stokunu 1 günde taşıma imkanımız olacak” dedi.

Dünya gazetesinin haberine nazaran, 3.5 yıllık süreçleri hakkında bilgi veren Kurt, bu uygulamayla kente imar baskısı yapılmayacağını vurguladı, “İstanbul için temel çılgın proje bu yapıların kamulaştırılması” sözlerini kullandı.

‘ORTA SINIF İÇİN KONUT ÜRETECEĞİZ’

Metrekare maliyetinin 8 bin 500 TL olduğunu belirten Ali Kurt, “100 metrekarelik bir konutun arsa ve finansman hariç inşaat maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna arsa ve finans maliyeti eklendiğinde bir konutun maliyeti en az 2.5 milyon TL’ye çıkıyor. Arsa maliyeti sıfır olursa da 1.5 milyona satmam lazım. Lakin 1.5 milyon liraya alacak kitle alt gelir kümesi mu? Bu türlü bir alt gelir kümesi yok. 4 bin 200 TL taban fiyatın olduğu bir yerde toplumsal konut için boşuna güç harcamam dedim. O nedenle yakında orta gelir kümesi için konutlar üreteceğiz. Burada meskeni olmayanlara öncelik vereceğiz. O denli bir toplumsal yarar sağlayacağız” dedi.

Enerjilerini kentsel dönüşüme vereceklerini kaydeden Kurt, “Eskiden yanında olan İBB meclisi varken, artık karşımızda olan İBB meclisi var. Şayet meclis bizde olsaydı kaynakları verimli kullanarak 6 ayda ülkeyi çok farklı bir yere getirebiliriz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.