Kazımi’den protestoculara davet: Devlet kurumlarını boşaltın

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkede yaşanan son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, siyasi kümeler ortasında ulusal diyalog ve uzlaşı davetinde bulundu.

Mustafa el-Kazımi, Yeşil Bölge’deki Meclis binasında oturum aksiyonu yapan Sadr Hareketi başkanı Mukteda es-Sadr’a bağlı protestoculara da seslenerek, şunları kaydetti:

“Mesajınız nettir ve serinkanlı davranmanız takdire şayandır. Ulusal tüm tarafların üzerinde anlaşabileceği ulusal tahlil projesinin hayata geçirilmesinin vakti geldi. Protestocuları, güvenlik güçleriyle dayanışma içinde olmaya çağırıyorum ve devlet kurumlarına hürmet gösterip oraları boşaltmalarını ve genel sistemi müdafaalarını istiyorum.”

Kazımi’nin açıklaması sonrası Sadr’a yakın toplumsal medya hesabından “Devam ediyoruz” paylaşımı yapıldı.

Mukteda es-Sadr, Başbakan Kazımi’nin davetinin akabinde Yeşil Bölge’den çekilme olmayacağı iletisi verdi.

SADR YANLILARI YEŞİL BÖLGE’Yİ BASMIŞTI

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Şii siyasi ve dini başkan Mukteda es-Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve akabinde siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Uyum Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani‘yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek gayesiyle 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma hareketi başlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.