Kaşıkçı belgesine iade, Haiti Devlet Lideri failine ret: Birebir kabahat farklı muamele

Haiti Devlet Lideri Jovenel Moise’un 7 Temmuz 2021 tarihinde öldürülmesiyle ilgili İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranırken İstanbul’da gözaltına alınan ve tutuklanan Filistinli Samir Handal’ın Haiti’ye iade talepli davasına İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi.

Tutuklu sanık Samir Handal, duruşmaya Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Handal’ın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

“İNTERPOL’ÜN ARAMA KARARI CELSE ORTASINDA KALDIRILDI”

Sanık avukatı Mahmut Barlas, duruşmada “İnterpol’ün müvekkilimiz hakkındaki arama kararı celse ortası kaldırılmıştı ve tutuklama kararının tek desteği bu aramaydı. Bu kararın dikkate alınarak Dışişleri Bakanlığı’ndan bu durumun, yani İnterpol kararının teyidi için yazı yazılmasını talep ediyoruz” dedi.

HAİTİ’YE İADE DAVASI REDDEDİLDİ

Mahkeme, evrak içerisinde iadeye kâfi kanıt bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

Mahkeme, Handal’ı, hakkında rastgele bir isimli kontrl önlemi uygulamadan tahliye etti.

KAŞIKÇI’DA BELGE İADE EDİLDİ, İTİRAZ REDDEDİLDİ VE DAVA DÜŞÜRÜLDÜ

Öte yandan Türkiye, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ait davada benzeri durumlar olmasına karşın farklı karar vermişti.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ait 17 Haziran 2022’de 26 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine yönelik ek karar verdi.

Oy birliğiyle alınan kararda, 7 Nisan 2022’de davanın durmasına ve devredilmesine hükmedildiği hatırlatıldı. Akabinde Adalet Bakanlığı’nın da ‘olur’uyla evrak Suudi Arabistan’a gönderildi.

Bu ortada karara ait reaksiyonlar devam ederken, Suudi Veliaht Prens Selman’ın Türkiye’ye gelişinden 5 gün evvel ise İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce davanın düşürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.