Karabük’ün kente dönüşmesinin 27. yılı

Safranbolu ilçesine bağlı Karabük’ün il oluşunun üzerinden 27 yıl geçti.

Türkiye’nin birinci demir çelik fabrikasının 85 yıl evvel temellerinin atılmasıyla ismi duyulan ve 13 haneli bir mahalleyken vakitle kente dönüşen Karabük, ülke iktisadına katkı sağlamaya devam ediyor.

1937’de Karabük Demir ve Çelik Fabrikası kuruldu

KARDEMİR tarafından hayata geçirilen fabrikayla Türkiye’nin birinci ağır endüstrisinin temeli atılmış oldu. Fabrikanın faaliyete geçmesiyle göç almaya başlayan mahallede, birebir yıl belediye teşkilatı kuruldu.

1941 yılında Safranbolu ilçesine bağlı bucak, 1953’te Zonguldak vilayetine bağlı bir ilçe olan Karabük, gelişim ve büyümesini 1995 yılına kadar süratle sürdürdü.

300 bin nüfusa ulaştı

6 Haziran 1995’te Çankırı’dan Ovacık ve Eskipazar ile Zonguldak’tan Safranbolu, Yenice ve Eflani ilçelerini de bünyesine alarak Türkiye’nin 78. ili olan Karabük, ortadan geçen vakit içinde yaklaşık 300 bin nüfusa ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi datalarına nazaran, ocak-mayıs devrinde 206 milyon 781 bin dolar ihracat gerçekleştiren Karabük, başta çelik olmak üzere makine ve aksamları, mobilya, kağıt ve orman eserleri, hazır giysi ve konfeksiyon, elektrik ve elektronik eserleri dallarında ülke iktisadına katkı sağlamaya devam ediyor. Kentin ihracatında yüzde 85’lik oranla çelik dalı başı çekiyor.

Personel kenti: Karabük

AA’nın haberine nazaran; Her yıl 6 Haziran’da “Cumhuriyet Kenti” sloganıyla vilayet oluşunu kutlayan, alın teri, emek ve dayanışmanın sembol kentleri ortasında yer alan “işçi kenti” Karabük’ün vilayet oluşunun üzerinden 27 yıl geçti.

“Karabük, ülkemizin kalkınmasına katkı sunmaya devam edecek”

Vali Fuat Gürel, AA muhabirine, Karabük’ün küçük mahalleyken kurulan demir çelik işletmeleriyle süratli formda büyüyerek bölgenin en büyük kentlerinden biri haline geldiğini anlattı.

KARDEMİR’in Türkiye’nin birinci ağır sanayi atağı olduğunu vurgulayan Gürel, “Ülkemizin birçok yerinden beşerler göç ederek buraya çalışmaya geldi. Karabük bu türlü büyüyerek günümüze geldi. Şu anda Karabük endüstrisi, eğitimi, orman eserleri, tabiatı ve turizmiyle ülkemizin gelişmesine katkı sunmaktadır. Yeni kurulacak organize sanayi bölgeleriyle ülkemize katkı sunmaya devam edecektir.” dedi.

Gürel, Karabük’te sanayi alt kültürü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu sanayi kültürünün, ülkemizin birçok endüstrisinin kurulmasında, gelişmesinde ve ülkemizin kalkınmasında çok büyük emekleri olmuştur. Karabük’ün ülkemize dayanak veren kıymetli kentlerden biri olduğunu bilhassa söz etmek istiyorum. Karabük’ü günümüze taşıyan Karabüklülere şükranlarımızı sunuyoruz. Karabük’ün kurulmasında ve vilayet olmasında emeği geçen devlet büyüklerine şükranlarımızı sunuyoruz. Karabük, bölgemizin yıldızı olması münasebetiyle ülkemizin kalkınmasına katkı sunmaya devam edecek.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.