İtalya’da meydana gelen sel felaketinde 9 kişi öldü

Ancona Valiliği’nden sel felaketine ait yapılan yazılı açıklamada, olayda şu ana kadar 9 kişinin ömrünü yitirdiği, 2’si çocuk 4 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Basında çıkan haberlerde, felakette en az 50 kişinin de yaralandığı, yüzlerce kişinin de su baskınları sebebiyle meskenlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Başbakan Mario Draghi de Bakanlar Konseyi toplantısının akabinde düzenlediği basın toplantısında, felakette ömrünü yitirenler için taziyelerini iletti.

Bakanlar Heyeti’ni tamamladıklarını ve birazdan bölgeye hareket edeceğini lisana getiren Draghi, “Sivil Savunma Lideri, hükümet ismine gereken tüm takviyesi vermek için felaket bölgesinde. Bakanlar Şurası acil ihtiyaçlar için 5 milyon euroluk bir kaynak tahsis etti” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE GAYRETİN ÖNERMİNİ GÖSTERİYOR

Draghi, “Bugün Marche’de yaşananlar, iklim değişikliğiyle uğraşın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Bu ortada, Bakanlar Şurası sel felaketi nedeniyle Marche’de harika hal ilan etti.

Bölgeye sabah saatlerinde giden Sivil Savunma Lideri Fabrizio Curcio da “Gerçekten harikulâde ölçülerde su ile bölgede dehşet anları yaşanmış.” sözlerini kullanmıştı.

Diğer yandan, İtalyan basınında felakete ait çıkan birinci haberlerde meyyit sayısı evvel 7 olarak verilmiş, daha sonra birtakım kaynaklarda bu sayının 10’a çıktığı kaydedilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.