İlham Aliyev ile Putin telefonda üçlü muahedeyi görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Görüşmede, Güney Kafkasya’daki mevcut durumun ele alındığı ve iki başkanın Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan başkanlarının 10 Kasım 2020, 11 Ocak ve 26 Kasım 2021 tarihli üçlü mutabakatlarının uygulamasına olan kararlılıklarını lisana getirdikleri belirtildi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, telefon görüşmesinde 31 Ağustos’ta Brüksel’de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Avrupa Birliği Kurulu Lideri Charles Michel ile yaptığı görüşme hakkında Devlet Lideri Putin’e bilgi verdi.

Görüşmede, Ermenistan-Azerbaycan hududunda istikrar ve güvenliğin sağlanması, bölgedeki ekonomik ve ulaşım bağlarının düzenlenmesi için koordineli uğraşların kıymetine dikkat çekildi.

Azerbaycan ve Rusya ortasındaki ekonomik ve ticari alanda ikili işbirliğinin bir dizi şimdiki istikametlerinin ele alındığı görüşmede iki ülke ortasında çeşitli seviyelerde temasların devam edeceği kaydedildi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.