Fransa’dan ‘ Ruanda soykırımı’ açıklaması: Delil bulunamadı

Paris savcılığından yapılan açıklamada, 1994’te Ruanda’daki soykırımda Fransız silahlı kuvvetlerinin rol oynadığına dair hiçbir delil bulunamadığı ve hususla ilgili tekrar dava açılmamasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, “Fransız askeri güçlerinin mülteci kamplarında işlenen ihlallere direkt iştirakine yahut soykırım güçlerine yardım yahut kabahat ortaklığına” işaret edecek hiçbir şeye rastlanmadığı söz edildi.

RUANDA SOYKIRIMI VE FRANSA’NIN ROLÜ

Ruanda’da 1994’te Hutular, periyodun Devlet Lideri Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Fransa, 23 Haziran 1994’de ülkenin güneybatısında sığınmacılar için inançlı bölge oluşturmak maksadıyla Turkuaz Operasyonu’nu düzenlemişti. Soykırımı engellemek yerine kelam konusu güçlere silah ve mühimmat dayanağı sağlayan Fransa, Ruanda Yurtsever Cephesinin (RPF) ilerleyişini kısıtlamakla suçlanmıştı.

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Le Figaro gazetesine 1998’de verdiği mülakatta, “O ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da değerli bir şey değil” tabirini kullanmıştı.

Uluslararası kamuoyunda ve ülke içinde on yıllardır eleştirilen Fransa’da bağımsız bir tarihçiler kurulu, Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunulan soykırımla ilgili bir raporda, Fransa’yı direkt hata iştirakinden muaf tutmuş lakin katliamı öngörememekle suçlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.