FED Bilançosu, Bitcoin Fiyatını Hangi Seviyelere İtecek?

22 Mart itibariyle, Fed’in bilançosu yaklaşık 94,5 milyar dolar arttı ve sadece iki haftada 393 milyar dolar genişledi. Daha fazla bölgesel banka iflas ederse Fed’in yükümlülükleri artabilir. Peki, Fed zor durumdayken Bitcoin ralli yapabilir mi?

Yeni para politikası umutları Bitcoin fiyatını artırıyor

Genel olarak, ABD merkez bankasının yükümlülükleri son iki haftada 393 milyar dolar artarak 8.734 trilyon dolara yükseldi. Niceliksel sıkılaştırma programını başlattığı ve varlıklarını 600 milyar dolar azalttığı geçen yılın zirvesi 8.95 trilyon dolara tekrar yaklaştı.

Fed, 23 Mart’ta Bitcoin fiyatının %5,5 artışla 29.000 dolara yükselmesiyle aynı zamana denk gelen verileri yayınladı. Artış, Fed’in genişleyen bilançosunun niceliksel genişlemeden (QE) kaynaklandığı yönündeki spekülasyonlar arasında gerçekleşti.

Ancak Fed, uzun vadeli hazineleri satın almak için yeni dolar rezervlerini kullanmadı. Bunun yerine, ABD Hazine tahvillerini 3.5 milyar dolar düşürerek 7.937 trilyon dolara düşürdü ve bu da enflasyonu azaltmak için niceliksel sıkılaştırmanın hala yerinde olduğunu gösteriyor. Öte yandan, Fed’in bilançosu, zor durumdaki bankacılık sektörüne kısa vadeli krediler verdiği için büyüdü.

Fed bilançosu iki haftada 393 milyar dolar ekledi

Özellikle, 22 Mart itibarıyla Fed, ticari bankaların kısa vadeli likidite ihtiyaçlarını yönetmelerine yardımcı olan “indirim penceresi”nin kullanımını 42 milyar dolar azalttı. Bunun yerine, aynı 42 milyar doları yepyeni Banka Vadeli Finansman Programına (BTFP) tahsis etti.

Diğer 60 milyar dolar, Fed’in denizaşırı bankalara likidite sağlayan takas tesisine gitti.

Düşüş riskleri

Fed’in sıkılaştırıcı politikası ve bölgesel ve denizaşırı bankalara borç verme imkanları nakit likiditesini kurutma riski taşıyor. Bu da doların diğer üst düzey yabancı para birimlerine karşı değerlemesini artırabilir ve kısa vadede Bitcoin’in fiyatını düşürebilir.

İlginç bir şekilde, ABD dolar endeksi Fed’in bilanço güncellemesinden bu yana %1,5 arttı.

Banka krizi zirve yaptı mı?

Ancak, Janet Yellen’in mudi sigortasına ilişkin bulanık görüşü dikkate alınırsa, Fed’in bankalara verdiği 393 milyar dolarlık acil durum kredisine rağmen devam eden kredi krizi zirve yapmamış olabilir. 21 Mart’ta ABD Hazine Bakanı, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ta tanık olunanlar gibi “daha küçük kurumlar mevduat akışına maruz kalırsa” sigortasız 250.000 doların üzerindeki mevduat sahiplerini koruduğunu doğruladı.

Ancak Yellen, ertesi gün Senato’ya yaptığı açıklamada “geniş sigorta veya mevduat garantilerini” dikkate almadığını söyleyerek U dönüşü yaptı. Banka hisseleri, onun açıklamasına yanıt olarak düştü ve başka bir U dönüşüyle ​​sonuçlandı.

Yellen daha sonra 23 Mart’ta Meclis’e yetkililerin “gerekirse ek önlemler almaya hazır olacağını” söyledi.

Her durumda, piyasanın Fed’in yükümlülüklerinin azalıp azalmadığını belirlemek için önümüzdeki haftaki bilanço verilerini beklemesi gerekecek.

Ancak bu acil kredi imkanları, daha fazla banka iflas ettikten sonra artmaya devam ederse, 2008 küresel mali krizinden sonra olana benzer şekilde QE kaçınılmaz olacak.

Teknik analizler Bitcoin fiyatında 40.000 dolara işaret ediyor

Genişleyen bir bilanço – QE olsun ya da olmasın – geçmişte Bitcoin için yükseliş olduğunu kanıtladı. Kripto odaklı Stack Macro haber bülteninin yazarı Stack Hodler’a göre, bankacılık krizi derinleşirse bu korelasyon devam edecek.

Analist, “BTFP, Swap Lines, TPI – Hepsi QE’dir,” dedi ve kısa vadede ralli beklediğini ima eden şunlar ekledi:

Bütün bunlar, size aksini söyleyecek pek çok Merkez Bankası hayranına rağmen bilanço genişlemesine ve fiat para biriminin seyrelmesine yol açıyor. Teknik açıdan Bitcoin fiyatı, Haziran ayına kadar 40.000 dolara veya bugünün fiyatından %50 daha yüksek bir artış için iyi bir konumda.

Yukarıda gösterildiği gibi, yukarı yönlü hedef, Bitcoin’in haftalık grafikteki ters baş omuzla formasyonundan kırılmasından kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir