Fahiş konut kiraları için alınacak birinci önlem belirli oldu

Yüksek konut kiralarına tahlil için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı’ndan bürokratlar bir ortaya gelmişti. Bakan Kurum, çalışmanın bir hafta on gün içinde bitirileceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını söylemişti.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un haberine nazaran, çalışmaya nazaran TÜİK’in aylık enflasyon hesabıyla belirlenen ve kiralara yapılabilecek azami artırımı belirleyen oranların aşılmaması temel olacak.

Kiracılardan olağanın üstünde konut kiraları talep eden konut sahipleri, kiracıları tarafından şikayet edilebilecek. Bunun için bir telefon sınırı oluşturulması bekleniyor. Sınır üzerinden mesken sahipleri şikayet edilebilecek. Ayrıyeten kiracılar, çizginin ucundaki uzmanlardan türel yardım da alabilecek.

Kiracılar, oturdukları meskene en fazla ne kadar artırım yapılabileceğini, kiraya istenilen artırımı yapmazsa meskenden çıkmak zorunda kalıp kalmayacağını, yüksek kira talebine karşı ne yapabileceği konusunda buradan bilgi alacak. Emsal bir şikayet düzeneğinin e-devlet üzerinden de hayata geçmesi hedefleniyor.

Kiralara karşı tedbir sisteminin Hazine ayağında ise vergi incelemesi  yapılacak. Mesken sahiplerinin, gelirlerinin beyanname sonunu geçmesine karşın kira gelirleri ile ilgili beyanname vermediğinin tespit edilmesi halinde, tahakkuk etmesi gereken vergilerin geriye dönük olarak tahsil edilmesi planlanıyor.

Yapılacak şikayet ve incelemeler sonucunda, çok kira artışı üzere sebeplerle kiracısını mağdur ettiği belirlenen konut sahipleri, takip altına alınacak.

Bu mesken sahiplerinin şikayete mevzu olan ve başka kiralık gayrimenkulleri, abonelik bilgileri üzerinden takip edilecek, kanun dışı kira uygulamalarına gidip gitmediği izlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.