Domates tarlada 2 buçuk, markette 13 liraya satılıyor

Elazığ’da merkeze bağlı Alatarla köyünde, 800 dönüm alan üzerinde ekilen domatesin hasadı devam ediyor. Üretilen domatesler, başta kurutmalık olarak Avrupa sofralarını süslerken, toplanan domateslerin bir kısmı da zerzevat haline satılıyor. Tarlada toplanan domateslerin kilogramı zerzevat haline 2 buçuk liradan satılırken, tıpkı domatesin tarladan çıktıktan sonra marketlerde 13 liraya satıldığı görüldü. Üreticiler, kontrollerin eksik olması nedeni ile fiyat farkının bu kadar açıldığını belirterek vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için kontrollerin sıklaştırılmasını talep etti.

800 dönümde domates hasadı yaptıklarını belirten Fırat Arak, “Bahardan beri buradayız. Domateslerimizi ektik ve çapasını yaptıktan sonra toplamaya başladık. Randıman geçen seneye nazaran daha hoş, Domates dışarıda 12-13 lira tarlada ise 2,5 ile 3 lira ortasında. Mal sahibi güç durumda. Sepetler gençler tarafından sabahtan akşama kadar taşınıyor. Bence taştan daha sıkıntı. Çamur, toprak, ilaç kokusu her şey var Allah yardımcımız olsun” dedi.

Elazığ’da domates hasadının devam ettiğini belirten çalışanlardan Özgür Arak, “Domateste randıman geçen seneye nazaran daha çok. Sabahın erken saatlerinde başlıyoruz akşam 18.00’a kadar devam ediyoruz” diye konuştu.

4 aydır domates tarlasında çalıştıklarını aktaran Melek Zirve ise “Domates fidesinin dikildi artık de toplama süreçleriyle devam ediyoruz. Vakit zaman hastalanıyoruz. Hava çok sıcak. Emekçiler ve mal sahibi külfetli. Herkes beklediğini alamıyor. İktisada takviye olmak için buradayız. Yoksa bu kaidelerde çalışılmaz” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.