ÇYDD’den ‘kaygılıyız’ iletisi

Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği (ÇYDD), gündeme ait açıklamalarda bulundu. Laiklik aksisi aksiyonlara ve uygulamalara reaksiyon gösteren ÇYDD, “Son devirde ülkemizde yaşanan olayları, demokratik ve laik toplum nizamına alışılmamış gerçekleştirilen hareketleri telaşla izliyoruz” sözlerine yer verdi.

Ali Selim YAMANLI

Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, toplumsal ve hukuk devleti olduğunu hatırlatan ÇYDD yazılı açıklamada “akıl ve bilim” vurgusu yaptı.

Açıklama şöyle:

*Siyasal ve toplumsal ömürde Atatürk prensip ve devrimleriyle kazandığımız hak ve özgürlüklerin yok edilmeye çalışıldığını; laik, demokratik, toplumsal hukuk devletinin hiçe sayıldığını çabucak her gün yeni örneklerle görüyor ve yaşıyoruz.

*Kadınların çalışmamasını, sokağa çıkmamasını, kız çocuklarının okula gönderilmemesini savunacak kadar çağdan uzak, akıl ve bilimle bağını kesmiş bir tarikatın pirinin cenaze merasimi ve merasimin neredeyse devlet protokolüne dönüştürülmesi bunun en son ve an acı örneklerinden biridir.

“FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR”

*Cumhuriyet ile birlikte bireyin üzerindeki her türlü dini ve toplumsal baskı kırılmış; aklı odağa yerleştiren, araştıran, sorgulayan yurttaşlar yetiştirilerek her türlü gelişimin önü açılmış ve özgür bireyden yola çıkılarak “fikri hür, vicdanı hür” çağdaş kuşaklarla geleceğe istikamet verilmesi amaçlanmıştır.

*Bu ülke topraklarında yaşayan hiçbir yurttaş  dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi niyet, felsefi inanç, din, mezhep ve gibisi sebeplerle ayrımcılığa uğrayamaz, şiddete maruz bırakılamaz, hak ve özgürlükleri kısıtlanamaz!

*Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği olarak hukukun üstünlüğüne sarsılmaz bir inançla bağlıyız, demokratik haklarımızı ve kamu faydasını savunmaya devam edeceğiz! Atatürk ihtilal ve prensiplerinden, Cumhuriyetin kazanımlarından asla vazgeçmeyeceğiz!”

HUKUK ÖLDÜRÜLÜYOR, ADALET YOK EDİLİYOR

Kadına yönelik şiddet ve verilen cezalara dikkat çeken ÇYDD, “Toplumsal ömürde bayana yönelik şiddetin daima olarak artması, bayan cinayetlerinin önüne geçebilecek caydırıcı cezaların uygulanmaması hatta bayanları ve çocukları koruyan yasal düzenlemelerin, milletlerarası mukavelelerin engellenmeye çalışılması ile birlikte her yeni bir güne cinsiyet temelli bir ayrımcılık, şiddet ya da katliam haberiyle başlıyor; hukukun öldürülmesine, adaletin yok edilmesine şahit oluyoruz” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.