Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan’dan ABD’ye ağır diplomasi trafiği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü Doruğu’na katıldı.

Erdoğan, tepeye özel konuk olarak davet edildi.

Zirvedeki konuşmasında çeşitli sıkıntılar hakkında Türkiye’nin duruşunu anlatan Erdoğan, programa katılan önderlerle de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Erdoğan’ın Semerkant temasları

Erdoğan, 15 Eylül’de ulaştığı Semerkant’ta birinci olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’le görüştü.

Akşam doruğa katılan başkanlarla “Ebedi Şehir” kompleksini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve başka başkanlarla sohbet etti.

Putin ve Şi ile yapılan görüşmeler

Gezi sırasında Putin ile özel sohbet de gerçekleştiren Erdoğan, komplekste incelemelerde bulundu. Erdoğan’ın önderlerle sohbetine ait manzaralar, medyada geniş yer buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepenin yapıldığı 16 Eylül’de ise temaslarına Çin Devlet Lideri Şi Cinping görüşmesiyle başladı.

“Türkiye, emsalsiz imkanlar sunuyor”

Daha sonra Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh ile bir ortaya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepenin geniş iştirakli oturumunda konuşma yaptı.

Erdoğan, konuşmasında Türkiye’nin doğu ile batı ortasındaki köprü pozisyonunun emsalsiz imkanlar sunduğunu belirterek, “Güvenlikten iktisada, güçten ulaşıma, tarımdan turizme her alanda iş birliğine hazırız.” mesajını verdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin barış çabaları

Oturumun akabinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi kabul eden Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelerde ikili ekonomik alakaların yanı sıra bölgesel hususlar, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin barış uğraşları ele alındı.

Diplomasi trafiği ABD’de devam edecek

AA’nın haberine nazaran, Semerkant’taki temaslarını tamamlayan Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Şurası’na katılmak üzere ABD’nin New York kentine gitti.

20 Eylül’de BM Genel Konseyi’ne hitap edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepe kapsamında birçok ülkenin devlet ve hükümet lideriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Erdoğan’ın ABD programı

Ziyareti sırasında ABD’de faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir ortaya gelecek Erdoğan, milletlerarası kuruluşların yöneticileriyle de görüşmelerde bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıyeten, ABD Lideri Joe Biden’ın heyet liderleri onuruna vereceği resepsiyona katılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.