Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemizde yeni bir sayfa açmanın vakti gelmiştir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST Azerbaycan’ın Seçkin Gözlemci Günü’nde konuştu.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN BAĞLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ortasındaki muhabbetin gücünü merhum şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Bir ananın iki oğlu. Bir ağacın iki kolu. O da ulu, bu da ulu. Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, lisanımız bir. Ayımız bir, yılımız bir. Aşkımız bir, yolumuz bir. Azerbaycan-Türkiye” dizeleriyle tabir etmek istediğini söyledi.

“Bizler melali de sevinci de bir olan, kelamda değil, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Göklerde nazlı nazlı dalgalanan hilallerimiz üzere bizler birebir inancı paylaşan asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Anadolu üzere, burası bizim de toprağımızdır. Tıpkı Türkiye üzere, burası bizim de vatanımızdır. Tıpkı doğduğumuz yerler üzere, burası bizim de öz yurdumuzdur. Birebir biçimde Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevdasını kim söküp atabilir Kardeşler ortasına kim ara koyabilir İki kardeşi hangi hudut ayırabilir Gönüllerimiz ortasına kim hudut çizebilir ‘Ellerin yurdunda çiçek açarken bizim ile kar geliyor gardaşım. Bu hududu kimler çizmiş gönlüme Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.’ Evet biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak, bugün burada birlikteyiz. Batıdan doğuya kadar nerede bir gardaşımız varsa orası bizim evimizdir, yurdumuzdur, gönül coğrafyamızın ayrılmaz bir kesimidir.”

“GENİŞ BİR YELPAZEDE GÜÇLÜ İŞBİRLİKLERİ KURDUK”

Türkiye-Azerbaycan olarak bu anlayışla bağlantıları evvel stratejik iştirake, geçen yıl da Şuşa Beyannamesi’yle “stratejik müttefikliğe çıkardıklarına dikkati çeken Erdoğan, güçten kültüre, savunmadan ticari, ekonomik ve beşeri münasebetlere uzanan geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, bilhassa bu Akıncı, tepe noktasında olan bir SİHA. İstanbul’dan buraya non-stop uçmak suretiyle o da bir rekora imza attı. Doğal çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak. Bunları da yaşayacağız. Bunları da inşallah göreceğiz. İlham kardeşimin de eşsiz katkılarıyla ikili ilgilerimizi yalnızca bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir düzeye taşıdık. İstikbalimizin teminatı olan gelecek jenerasyonların ülkelerimiz ortasında her alandaki örnek işbirliğini daha da ileri götüreceğine inanıyorum” diye konuştu.

“AZERBAYCAN, KARABAĞ DEYİNCE YÜREĞİNDE FIRTINALAR KOPAN 85 MİLYONUN SELAMINI GETİRDİM”

Bu ziyaretin Azerbaycan’ın kadim kenti Şuşa yılında gerçekleşiyor olmasının da ayrıyeten manalı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Sizlerden aziz şehitlerimizin ulu mirasına gerektiğinde canınız kıymetine sahip çıkmanızı bekliyorum” dedi.

Gençlere, “Bugün buraya aramızdaki muhabbetin nişanesi olarak geniş bir heyetle geldim” diye seslenen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Her birinize kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamını getirdim. Sizlere can Azerbaycan deyince, Karabağ deyince yüreğinde fırtınalar kopan 85 milyonun selamını getirdim. Sizlere ellerini semaya her açtığında Azerbaycan’ın huzuru ve iyiliği için dua eden Türkiye’deki kardeşlerimizin selamını getirdim. Sizlere Azerbaycan türküleriyle sevinen, Azerbaycan ağıtlarıyla hüzünlenen milyonlarca dostunuzun, kardeşinizin selamını getirdim. Sizlere bölgesinde istikrar abidesi olarak yükselen Azerbaycan’la birlikte dayanışmamızın bilhassa sözü olan şu canlı toplulukla birlikte geleceğe zafer dolu, heyecanla, coşkuyla yürümenin mana ve manasını getirdim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılaştığı onca haksızlığa, hukuksuzluğa karşın, diplomaside, iktisatta, kültürde destan yazan Azerbaycan’la iftihar ettiklerini vurgulayarak “Kardeşim İlham Aliyev’in dirayetli liderliğinde can Azerbaycan’ın emin adımlarla aydınlık bir geleceğe yürüdüğünü memnuniyetle görüyoruz” dedi.

”BİZİM KİMSENİN TOPRAĞINDA, EGEMENLİĞİNDE GÖZÜMÜZ YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycanlılara, bu sene doğumunun 130. seneyi devriyesinde rahmetle andığı Azerbaycan’ın ulusal şairi Ahmet Cevad’ın, “Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var. Ne vahtacan çiynimizde gezecekdir yağılar Ne kadar ki hakimlik var, mehkumluk var, men varam. Zülme garşı isyankaram, ezilsem de susmaram” kelamlarıyla seslenmek istediğini belirtti.

Erdoğan, haksızlık karşısında susanlardan olmadıklarını ve olmayacaklarını lisana getirerek şunları kaydetti:

“Bu vesileyle Haydar Baba’mızı da rahmetle yad ediyorum. Yeri cennet olsun. Biz baskıyla tehditle korkutulanlardan olmadık, asla olmayacağız. İşgale ve haksızlığa karşı her ortamda yanlışsız olanı söylemekten yasal davamızı savunmaktan geri durmadık, durmayacağız. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı üzere, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır zira biz tesadüflerin bir ortaya getirdiği beşerler değil, tarihiyle, kültürüyle, medeniyet kıymetleriyle büyük bir milletin evlatlarıyız. Nerede bir zulüm varsa, hukuksuzluk varsa, adaletsizlik varsa, sesini yükselten, tüm hücreleriyle karşı çıkan yürekli bir milletin mensuplarıyız. Karabağ Zaferi milletimizin kahramanlık destanlarının en son örneğidir. Aziz kardeşim Muzaffer Ali Başkumandan Sayın Aliyev’in kararlı duruşu sayesinde Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin yiğit mensuplarının, Karabağ’da tarihte eşine az rastlanır büyük bir zafere imza attıklarını tabir etti.

44 günlük vatan muharebesinin akıl, teknoloji ve yürek bir ortaya geldiğinde neler yapılabileceğini tüm dünyaya gösterdiğinin altını çizen Erdoğan, bu süreçte Azerbaycan ile paylaştıkları savunma sanayi eserlerinin başarısına bütün dünyanın şahit olduğunu söyledi.

Erdoğan, savunma sanayi eserlerinde geldikleri yerin değerli olduğunu lakin şimdi önlerinde katedilecek çok aralık bulunduğunu belirterek, her konuda olduğu üzere savunma endüstrinde de gençlerin birikimine, gücüne, azmine, uğraşına güvendiklerini, TEKNOFEST’in de bu itimadın sembolü bir aktiflik olduğunu kaydetti.

“AZERBAYCAN GENÇLİĞİNİN YETENEKLERİNİ SERGİLEMESİ İÇİN BURASI KIYMETLİ BİR PLATFORM”

TEKNOFEST’i yurt dışında birinci sefer can Azerbaycan’da düzenlemenin heyecanı ve haklı gururunu paylaştıklarını lisana getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Azerbaycan gençliğinin maharetlerini, yeteneklerini sergilemesi ve geliştirmesi için burası kıymetli bir platform özelliği taşıyor. TEKNOFEST müsabakalarında çalışmalarıyla dereceye giren siz gençlerimiz yarının insansız hava araçlarını, yapay zekalarını, dijital teknolojilerini üreten ve geliştiren bilim insanları olacaksınız. Azerbaycan’la birlikte daha kaç projelerde gençlerimize yeni ufuklar açmayı ve ulusal teknoloji atağımızı birlikte gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. TEKNOFEST Azerbaycan’da, Türk Devletleri Teşkilatı’ndan davetli konuklarımızın de yer alması bahtiyarlığımı daha da artırıyor. Türk dünyasının, en yeni teknolojileri üretecek genç kuşaklarla çığır açacak atılımlar gerçekleştireceğine yürekten inanıyorum. TEKNOFEST nesli, bugüne kadar Türkiye’de son derece hoş projelere imza attı. Azerbaycan’da da birebir başarıyı yakalayacağımızdan kuşku duymuyorum. Türk Devletleri Teşkilatı’nın da bu çeşit platformlarda temelleri atılacak yeni ve daha büyük iş birlikleriyle ortak geleceğimizde daha faal bir pozisyona erişeceğine inanıyorum.”

“VAKİT ARTIK BU TOPRAKLARDA MUVAFFAKİYET, BARIŞ VE KALKINMA KISSASI YAZMANIN VAKTİDİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şuşa Beyannamesi’nde belirttikleri üzere, savunma sanayi alanında ortak araştırma ve üretim faaliyetleri gerçekleştirilmesi istikametinde çabaların kararlılıkla sürdüğünün altını çizdi.

Her alanda olduğu üzere uzay ve havacılık alanında Azerbaycan ile yakın iş birliği içinde olacaklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türk Devletleri Teşkilatı kapsamında kardeş ülkelerimizdeki uzay ajansları ve ilgili makamlar bir ortaya geliyorlar. Vakit artık bu topraklarda muvaffakiyet, barış ve kalkınma kıssası yazmanın vaktidir. Maziden ve geçmişte yaşadığımız acılardan ders çıkartarak bölge halkları olarak daima birlikte geleceği inşa etmemiz gerekiyor. Savaşta olduğu üzere barışta da Azerbaycan’ın yanındayız. Bölgesel barış ve istikrar ismine aziz kardeşim Aliyev’in, Ermenistan’la kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak güçlü biçimde destekliyoruz.”

Erdoğan, Azerbaycan’ın her alanda inkişaf yolunda sergilediği başarılara şahsen şahitlik ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Karabağ ve Doğu Zengezur’da Türkiye’nin de rol aldığı yine imar ve ihya süreciyle büyük dönüş için daima koşullar oluşturuluyor. Atalarımızın dediği üzere ne ekersek onu biçeriz. Biz yıllardır mayın döşenen bu topraklara artık gelişmenin, kalkınmanın, refahın, barışın tohumlarını ekiyoruz. Karabağ’ın dünyaya açılan kapısı Füzuli Milletlerarası Havalimanı’nı geçtiğimiz yıl kardeşim İlham Bey’le birlikte açmıştık. Artık sırada Zengilan ve Laçın’daki havalimanı projeleri var. Ağdam Sanayi Parkı ve Araz Vadisi Ekonomik Bölgesi de işgalden kurtarılan topraklardaki potansiyelden istifade edilmesine imkan verecek. Bu bölgelerde önümüzdeki periyotta akıllı kentler, bunların kurulmasına ait projelerde birlikte çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.”

”BÖLGEMİZDE YENİ BİR SAYFA AÇMANIN ZAMANI”

Bölgede yeni bir sayfa açmanın vakti geldiğine işaret eden Erdoğan, “Hedefimiz kalıcı barışın tesisi, inancın ve yeterli komşuluk alakalarının kurulması, kalkınmanın hızlanmasıyla bölgemizde istikrarın perçinlenmesidir. Bu amaçlarımızın hayata geçirilmesi için Azerbaycan’la yakın dayanışma, temas ve uyumumuzu sürdüreceğiz. Mevla yolumuzu bahtımızı açık etsin diyorum” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.