Çin: Tayvan Boğazı’ndaki krizi ABD provoke etti

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Tayvan Boğazı’ndaki kriz ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tayvan Boğazı’ndaki durum büsbütün ABD’nin inisiyatifiyle provoke edilerek oluşturuldu. ABD tarafı tüm sorumluluğu ve önemli meseleleri üstlenmek zorunda” tabirlerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tayvan Boğazı ve etrafında devam eden tansiyona ait açıklama yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin geçen haftaki Tayvan ziyaretinin akabinde Tayvan Boğaz’ı etrafında başlatılan tatbikatlara bugün de devam edildiğini söyleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, “Tayvan Boğazı’ndaki durum büsbütün ABD’nin inisiyatifiyle provoke edilerek oluşturuldu. ABD tarafı tüm sorumluluğu ve önemli sonuçları üstlenmek zorunda. Kırmızı çizgi aşılamaz ve bağlantı samimiyet gerektirir” açıklamasında bulundu.

TAYVAN’DAN TATBİKAT HAMLESİ

Tayvan medyasında yer alan haberlere nazaran, Tayvan ordusu da Çin’in 5 gündür sürdürdüğü tatbikatlara cevap olarak yarın ve perşembe günü Pingtung ilçesinde tatbikat düzenleyecek.

Pekin idaresi, Tayvan’ın Çin’in bir kesimi olduğunu savunurken, Tayvan ise “bağımsız bir ülke” olduğunu belirtiyor. ABD ise Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanımamasına rağmen Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışıyor. Pekin, ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini “Tayvan’a bağımsızlık konusunda dayanak sinyali” ve “provokasyon” olarak yorumluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.