Bu nasıl kurtarma?

Yunanistan’a girdikten sonra Türkiye’ye itilmek istenen sistemsiz göçmenler, yaklaşık 10 gündür Meriç Irmağı ortasındaki bir adacıkta mahsurdu. Adanın Yunanistan tarafında olması nedeniyle Türkiye müdahale edemedi, Yunanistan da uzun müddet yardıma yanaşmadı. Bu süreçte kümedeki 5 yaşındaki bir çocuk akrep sokması sebebiyle hayatını kaybetti. Adacıkta mahsur kalan göçmenlerle ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı.

MASKELİ VE SİLAHLI EKİP

Emniyet güçlerini kelam konusu adaya gönderen Yunanistan, aç susuz halde hayat çabası veren mültecileri sonunda tahliye etti. Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgiye nazaran, dün öğlen saatlerinde Yunanistan kelam konusu adacığa bir grup indirdi. Yunan emniyet güçlerinden kar maskeli ve silahlı grup adaya iner inmez mültecilere ilişkin tüm telefonları topladı. Akabinde mülteciler süreksiz konaklama yerlerine nakledildi. Yunan makamları göçmenlerin Meriç’te tutulacağını söz ediyor.

BAĞLANTI KOPTU

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Genel Sekreteri Davut Fazilet Şaraldı, “Süreçle ilgili başından beri kurumlarla temas halindeydik. AFAD üzerinden Helen ilkyardımına bağlı takımlarla görüştük. Yunan basını, oluşan milletlerarası kamuoyu baskısı nedeniyle adanın kendilerine ilişkin olmadığı noktasına geldi. En sonunda yetkililer, mültecileri adadan alarak Yunanistan tarafına geçirdiler. Lakin bu ortada insanların telefonlarını toplayıp bağlantımızı de kestiler” diye konuştu.

Ölen çocuğun naaşı getirilecek

Şaraldı, adada akrep soktuğu için ölen küçük çocuk için de teşebbüste bulunacaklarını kaydetti: “Bu çocuğun naaşını, statüsü bile aşikâr olmayan bir adacıkta sahipsiz bırakmak istemiyoruz. Cenazeyi Müslüman mezarlığına defnetmek istiyoruz. AFAD, Edirne Valiliği ve Vilayet Jandarma Komutanlığı ile temasa geçtik. Naaşın bölgeden alınabilmesi için ailenin talepte bulunması gerekiyor. Türkiye’deki yakınları aracılığıyla naaşı Türkiye’ye getirmek için teşebbüsleri başlatacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.