Balıklı Rum Hastanesi’ndeki yangın denetim altına alındı

İstanbul Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıktı. Hastane tahliye edilirken bölgeye takımlar sevk edildi.

Zeytinburnu’ndaki Balıklı Rum Hastanesi’nde şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İtfaiye takımlarının müdahalesi sürüyor. Bölgeye ek çalışanlarında sevk edildiği bildirildi. Hastanedekiler tahliye edilirken, bölgeye itfaiye, sıhhat ve polis grupları sevk edildi. İtfaiye takımlarının yangına müdahalesi sürüyor.

Polis bölgede güvenlik tedbiri alırken, yangın nedeniyle dumandan etkilenenlere sıhhat grupları müdahale etti. İstanbul Valiliği, yangın nedeniyle şu ana kadar ölen ya da yaralanan olmadığını, 80’e yakın hastanın öteki hastanelere sevk edildiğini açıkladı.

EKREM İMAMOĞLU VE VALİ YERLİKAYA BİLGİLENDİRME YAPTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya hastaneye giderek incelemede bulundu.

Yerlikaya, “Balıklı Rum Hastanemizdeki yangın bizleri olağanüstü üzdü. İstanbul’umuza, Zeytinburnu’muza, şifa dağıtan sıhhat çalışanlarımıza ve hastalarımıza büyük geçmiş olsun. Liderimiz da tabir etti, can kaybımız, yaralımız kelam konusu hamdolsun değil. Şu an için sebebini bilmiyoruz, soğutma çalışmaları sonrası rapor sebebini ortaya çıkaracak. Büyükşehir Belediye Liderimiz, Zeytinburnu Belediye Liderimiz, Kaymakamımız burada. Tahliye çalışmalarımızı tamamladık. 104 tahliye olmuş” dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ise, “İçeride çalışan itfaiyemiz var, bu nedenle üstten binaya su atılmayacak. Tüm gruplarımızla buradayız, yakın vakit içinde denetim altına alacağız” sözlerini kullandı.

‘HASAR BÜYÜK’

İtfaiye Daire Lideri Remzi Albayrak, 215 işçi 78 araçla ile yangına müdahale ettiklerini belirterek, “Tarihi bir bina. Ahşap çatıda çıkan yangın rüzgarında tesiriyle kuzeyden güneye yanlışsız süratli bir biçimde gerçekleşti. Arazinin yapısı da bizim itfaiye araçlarımızın tabyalanmasına çok müsait olmadığı için binaya çok fazla yanaşamadık. Uzaktan coğrafyanın müsaade edebildiği kadarıyla tabyalandı” dedi.

Yangının denetim altında olduğunu söyleyen Albayrak, “Soğutma çalışmaları devam ediyor. Lakin tüm çalışmaları bitirdikten sonra yangının çıkış nedenleriyle ilgili genel bir kıymetlendirme yapabiliriz. Hasar büyük zira bir sefer çatı eksiksiz gitti. Ahşap olduğu için hepsi yandı. Biz müdahale ederken suyla ve köpükle müdahale ediyoruz. Münasebetiyle su ve köpüğü işlediğimiz yerler büyük hasar gördüler. Kısmi çökmeler de var. Lakin sevincimiz şu 104 hastamızın hepsi tahliye edildi. Tekrar içeride parlayıcı, patlayıcı gereçler vardı. Oksijen tüpleri üzere.. Onların hepsi tahliye edildi. Münasebetiyle rastgele bir yangın, patlama gerçekleşmedi. Zayiatın olmaması çok değerli. Maddi bir hasar var” sözlerini kullandı.

Albayrak, bir çalışanlarının karbondioksitten etkilendiğini ancak dinlenmesinin akabinde çalışmaya devam ettiğini anlatarak, “Havadan müdahale için de hazırlığımız vardı. Rastgele bir ihtimale karşı havadan müdahaleyi yapacaktık lakin hava müdahalesini şunun için yapmadık. Burası ahşap. Çok eski bina. Statiğini bilmiyoruz. Üstten bırakılan suyun burada yapacağı hasarın ne olacağını kestiremediğimiz için böylesi bir prosedüre başvurmadık ancak her ihtimale karşı ihtiyat olarak beklettik” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.