Apple darbe üzerine darbe yiyor! Yolun sonu gelmiş olabilir

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve neredeyse dünyanın en ücra köşelerinde dahi marka bilinirliği bulunan Apple bile, sıra yasaların uygulanmasına gelince diğer küçük ölçekli şirketlerle aynı şekilde değerlendiriliyor. Bunun en net örneğini, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği tarafından alınan USB Type-C kararında görmüştük.

Buna göre, birlik içerisinde belli bir tarihten sonra yalnızca USB Type-C portuna sahip akıllı telefonların satışına izin verileceği yönünde alınan karar, onaylanarak resmen yasalaştı. Bununla birlikte zaten Android işletim sistemini kullanana akıllı telefonların %99’unda Type-C portunun bulunduğu düşünüldüğünde, söz konusu yasanın muhatabının doğrudan Apple olduğu bir gerçek.

Apple darbe üzerine darbe yiyor! Yolun sonu gelmiş olabilir

Ancak bir İngiliz ata sözünün söylediği gibi, hiçbir felaket yalnız gelmiyor ve Apple’da şimdilerde bu gerçekle yüzleşmek üzere. Latin Amerika’nın önemli pazarlarından biri olan Brezilya’da, Avrupa Birliği kararının bir benzerini aldı ve ülkede yalnızca USB Type-C port girişine sahip akıllı telefonların kullanılmasına yönelik girişimlere başladı.

Eğer söz konusu kanun tasarısı onaylanırsa, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren bu ülke sınırları içerisinde Lightning portuna sahip iPhone modelleri satılamayacak. Öte yandan bu konuda Avrupa Birliği kadar katı kurallar koymayan Brezilya hükümeti, söz konusu yasağı sadece akıllı telefonlarla sınırlı tuttu. Yani bir diğer ifadeyle başta tablet ve diz üstü bilgisayarlar olmak üzere diğer cihazları bu uygulamanın dışında bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.