Almanya’da 31 yıl sonra bir birinci

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal savaşı Avrupa’nın lokomotifi olan Almanya’ya yıllar sonra bir birincisi yaşattı. Almanya mayıs ayında 1991’den bu yana birinci sefer dış ticaret açığı verdi.

Federal İstatistik Kurumu bilgilerine nazaran, Almanya mayıs ayında 1 milyar euroluk dış ticaret açığı verdi. Ülkenin ihracat – ithalat istikrarı 1991’den bu yana birinci defa mayıs ayında bozuldu.

Alman Federal İstatistik Kurumu Destatis pazartesi günü, takvim ve mevsimsellikten arındırılmış ticaret datalarını açıkladı. Buna nazaran, Almanya’nın ihracat sayıları mayıs ayında evvelki aya nazaran yüzde 0.5 oranında azalarak 125.8 milyar euroya geriledi. İthalat ise yüzde 2.7 oranında artarak 126,7 milyar euroya yükseldi. Almanya nisan ayında 3.1 milyar euro dış ticaret fazlası açıklamıştı.

Ekonomistler Almanya’nın dış ticaret açığını Ukrayna’daki savaş nedeniyle artan güç fiyatlarına bağlıyor. The Wall Street Journal’a nazaran, ekonomistler mayıs ayında Almanya için 3 milyar euroluk dış ticaret fazlası bekliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.