Almanya başbakanından vize yasağı açıklaması

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle tüm Rus vatandaşlarına Avrupa Birliği (AB) ülkelerine turist vizesi verilmesi yasağı getirilmesine karşı çıktı.

Scholz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Estonya ve Finlandiya’nın Avrupa ülkelerinin Ruslara turist vizesi yasağı getirme uygulanması talebini kıymetlendirdi.

“Bu (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in savaşıdır. Bu nedenle bu fikir konusunda zorlanıyorum” sözünü kullanan Scholz, AB’nin Moskova’daki güç ağını destekleyenlere karşı kapsamlı yaptırımlar uyguladığını anımsattı.

Scholz, bunun (vize yasağının) tüm Ruslara ve temizlere karşı uygulanmasının yaptırımların tesirini azaltabileceği uyarasında bulundu.

Rusya’ya karşı Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Scholz, Ukrayna’nın bağımsızlık çabası için geniş kapsamlı kararlar aldıklarını ve gelecek periyotta de bunu sürdüreceklerini söyledi.

Alman hükümetinin, Putin’in Ukrayna’daki savaş hatalarından sorumlu tutulması için çalışmaları olup olmadığına ait soru üzerine Scholz, tüm savaş hatalarını aydınlatmak için her türlü tedbirin alınması gerektiğine inandığını söyledi.

Ülkedeki fiyat artışları nedeniyle halkın mali yükünü azaltmak için değerler almayı sürdüreceklerini belirten Scholz, “Halkın bu sıkıntı devirden geçmesi için her şeyi yapacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.