ABD’den Nvidia’ya ‘Çin’e çip satma’ talimatı

ABD, ileri seviye yapay zeka çiplerinin Çin’e satışını durdurması için Nvidia’ya talimat verdi.

ABD, çip üreticisi Nvidia’ya yapay zeka çalışmalarında en çok kullanılan iki çip cinsinin Çin’e ihracatını durdurması için talimat verdi.

Bu atılım ile Çinli şirketlerin yürüttüğü imaj yahut yüz tanıma üzere faaliyetlerin aksayabileceği ve Nvidia’nın Çin’deki iş hacminin daralabileceği düşünülüyor.

Nvidia’nın payları borsa kapanışının akabinde %6.6 düşerken, şirket getirilen yasağın iki çip cinsinden H100’ün geliştirilmesi sürecinin tamamlanmasına pürüz olabileceğini söz etti.

ASKERİ HEDEFLERLE KULLANMA RİSKİ

Yasak, Nvidia’nın yapay zeka uygulamalarını hızlandıran A100 ve en kabiliyetli çipi olan H100’ü kapsıyor. Nvidia, ABD’li yetkililerin yeni kuralın “bahsedilen eserlerin Çin’de askeri hedeflerle kullanılması riskine yönelik olduğunu” söylediğini belirtti.

ABD Ticaret Bakanlığı soru üzerine, hangi kriterlere nazaran Çin’e çip ihracını yasakladığını belirtmedi, lakin Çin ile ilgili siyasetleri gözden geçirdiğini ve “ileri düzeyde teknoloji (ürünlerinin) yanlış ellere geçmesini engellemek” istediklerini tabir etti. (REUTERS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.