ABD ve Etiyopya, ilişkileri yeniden güçlendirme kararı aldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Etiyopya’da iç savaş sonrası imzalanan ateşkes anlaşmasının uygulanmasının önemine dikkati çekerek, iki ülkenin ortaklığı yeniden canlandırmak için uzlaştığını bildirdi.

Afrika turunun Etiyopya ayağında Başbakan Abiy Ahmed ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen’le bir araya gelen Blinken, Tigraylı isyancılar ve hükümet arasında imzalanan ateşkesin uygulanmasına ilişkin süreci ele aldıklarını kaydetti.

Blinken, Twitter hesabında, “Düşmanlıkların sona erdirilmesi anlaşmasının uygulanmasına ilişkin süreci ve kalıcı barışa ulaşabilmek için hesap verilebilirliğe olan ihtiyacı görüşmek için Başbakan Abiy Ahmed’le bir araya geldim.” ifadesini kullandı.

İki ülkenin, “güçlü ortaklığını” yeniden canlandırma konusunda mutabık kaldığına işaret eden Blinken, insan hakları örgütlerinin gözlem için çatışmadan etkilenen bölgelere kısıtlama olmaksızın girmesine izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Ziyareti sırasında Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) temsilcileriyle de bir araya gelen Blinken ayrıca Etiyopya için 330 milyon dolarlık yeni insani yardım paketini açıkladı.

Ülkenin kuzeyinde 2020-2022 döneminde yaşanan iç savaşla birlikte Etiyopya ve ABD ilişkileri durma noktasına gelmişti.

Addis Ababa hükümeti, ABD’yi isyancılara destek olmakla suçlamış, ABD ise Etiyopya’ya bazı ekonomik yaptırımlar uygulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir