4 yıldır çaycılık yapan yurttaş: ‘Ancak konut geçindiriyorum’

4 yıldır çaycılık yapan Aksaraylı Cengiz Toprak, çaya gelen artırımlardan ötürü işlerinin azaldığını belirtti. Çaya yüzde 43 artırım geldiğini anımsatan Toprak, şöyle konuştu:

“ZAMMI MÜŞTERİYE YANSITMAK ZORUNDAYIM”

“Şu anda bir koli çay 740 lira. İçerisinde 12 kilo var. Ortalama 15-20 günde bitiyor benim çayım. Müşteriye çayın fiyatını yansıtmadım. 6 aydır 2 liradan veriyorum ben, lakin bu türlü giderse elimdeki çaylar bitince artırımı müşteriye yansıtmak zorundayım. Kurtarmaz zira mecburum.”

“HER ŞEY ÜÇE BEŞE KATLAMIŞ”

Sarfiyatların artması nedeniyle yararlarının yetişmediğini ve artırım yapma zorunluluğunun doğduğunu söyleyen Toprak “Şu an benim cep giderim ikiye katlanmış, dükkan giderim üçe katlanmış. Yani her şey üçe beşe katlamış. Mecburen artırım yapmak zorundayım. Elektriğe evvelce yalnızca 200 lira öderdim. Şu an benim dükkanımda yalnızca bir lamba var bir dolap, bir semaver var 550 lira elektrik geldi” diye konuştu.

“BANA PARA KALMIYOR”

Çayı 1 liradan sattığı günlerde para kazanabildiğini vurgulayan Toprak, “Şu an yetişemiyoruz. Evvelce sahiden çok hoştu. 1 liraya çay satardım, para kazanırdım, lakin şu anda 2 liraya çay satıyorum bana para kalmıyor. Fakat mesken geçindiriyorum. Yani birikim yapamıyorum, birikim bitti. Allah’a şükür şu an geçinebiliyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.