17 Türk öğrencinin kaldığı Kiev’deki yurdun yakınına füze düştü

Rusya işgalinin ikinci gününde Türkler hâlâ bulundukları yerlerde mahsur durumda. Kimi bombaların düştüğü yerlere çok yakın alanlarda, kimi daha uzak. Ancak hepsi çok tedirgin.

Tahliyeleri için halen Türk Dışişleri tarafından yapılan “bulunduğunuz yerde kalın, seyahat etmeyin” yönündeki ilk açıklamanın dışında bir adım atılmadı. Kendi imkanlarıyla karayoluya başka ülkelere gitmeyi deneyenler var. Bunun yanında bulundukları yerde bekleyenler oldukça tedirgin.


SÖZCÜ’nün ulaştığı Türkler’in aktardıkları oldukça düşündürücü. 

Kiev Tıp Üniversitesi’nde okuyan ve devlet yurdunda kalan Doğukan Bayram, 17  Türk öğrenciyle beraber bombalar patlayınca sığınak olarak kullanılan bir otoparka sığınmış. Şimdi hepsi bir yurt odasında bekliyor.

Doğukan Bayram yaşadıklarını şöyle anlattı: 

FÜZENİN DÜŞÜŞÜNÜ GÖZÜMLE GÖRDÜM: Sabaha kadar uyuyamadık. Gerçekten zor durumdayız. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Sabah 5 civarında  bir patlama sesi oldu… Gözümün önünde oldu zaten.. Füzenin düşüşünü gördüm.

GÜNEŞ ÇIKMIŞ GİBİYDİ: Çok yakınımıza düştü… Güneş çıkmış gibiydi öyle söyleyebilirim. Aydınlandı her yer.

ÇOK ÜŞÜDÜK: Yetkililerin acilen bir şey yapmasını istiyoruz. Hepimiz çok mağduruz. Hepimiz sığınaklardayız. Sığınak dediğimiz otoparklara sığındık. Yaklaşık bir saat kaldık o kadar çok üşüdük ki yapacak bir şey yoktu…

YURT ODASINDA 20 ÖĞRENCİ: Sığınak olarak kullanmak zorunda olduğumuz otoparkın üzerinde akaryakıt istasyonu vardı. Çok güvenli olmadığını düşündüğüm için yurt odasına döndük. Tüm arkadaşlarla aynı odadayız.

PENCERE ÖNÜNE VALİZLERİMİZİ YERLEŞTİRDİK: Camlarımızın önüne valizlerimizi yerleştirdik. Bir patlama esnasında cam parçaları, şarapneller üzerimize gelmesin diye..

‘KARAYOLUYLA ÇIKARACAĞIZ’ DEDİLER: Biz sadece devletimizin, milletimizin bizi burdan acilen kurtarmasını istiyoruz. Başka hiçbir şey istediğimiz yok.
Yetkililer ‘karayoluyla sizi ülkeden çıkaracağız’ dedi.

TEK İSTEĞİMİZ TÜRKİYE’YE DÖNMEK: Bizim için hala bir gelişme yok. Tek isteğimiz Türkiye’ye dönmek, burdan kurtulmak. Herkesin yardımını bekliyoruz.

Doğukan Bayram, Whatsapp’tan tüm bunları anlatırken sirenler yeniden çalmaya başladı ve tüm öğrenciler koşarak sığınaklara kaçtı.

İşte yurtta bekleyen öğrenciler: 

DOĞUKAN BAYRAM
SEMİRAMİS KİRACI
HARUN DİNÇ
MESLİNA KARA
ENES CEYLAN
NERGİZ OLGAÇ
DENİZ GÖKALP
GÖKTÜRK POYRAZ
ASYA ZÖHRE
BUĞRA YILMAZ
AHMET ALIN
MUHAMMED ALIN
ESMA KOÇ
BERKE TUNCA
ÖMER CAN ERTÜRK
SU HARMANDALI
TUĞBA TOSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.