1 Eylül Dünya Barış Günü neden kutlanıyor? Dünya Barış Günü mesajları…

Dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi emeliyle her yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak kutlanıyor. Dünya Barış günü, Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarihi unutmamak ve barışın değerini hatırlamak için 1 Eylül günü ilan edildi. İşte 1 Eylül Dünya Barış günü kutlama bildirileri ve mana dolu tarihi…

1 Eylül 1939 tarihinde 20. yüzyılın en kanlı savaşını başlatan Nazi orduları Polonya’ya saldırarak bir dünya savaşının başlamasına, bu süreçte milyonlarca kişinin vefatına ve sakat kalmasına sebep olmuşlardı. 1 Eylül Dünya Barış Günü dünyaya barışın ehemmiyetini bir sefer daha hatırlatıyor. İşte 1 Eylül Dünya Barış Günü hakkında merak edilenler…

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ TARİHİ

Dünya Barış Günü yahut Memleketler arası Barış Günü, her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanan milletlerarası bir bayram.

Birleşmiş Milletler Genel Konseyi, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı gününü”nü “Uluslararası Barış Günü” ilan etti. Yıllar sonra Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül Barış Günü olarak kabul edildi.

Birleşmiş Milletler, Barış Günü’nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine “Yaşasın Tam Dünya Barışı” yazısı kazındı.

Birleşmiş Millet tarafından bir Dünya Barış Günü kabul edilinceye dek, Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler, barış içinde bir dünya uğraşı vazifesini hatırlatmak hedefiyle Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan edip kutladı.

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ MESAJLARI

*Ne yeşil bir zeytin kolu üzere baharlık ne de bir güvercin kanadı üzere hafiftir barış, bir bebeğin gülüşü üzere aydınlık aşk kadar güçlüdür barış 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu olsun.

*“Yurtta sulh, Cihanda sulh” birinci sefer Mustafa Kemal Atatürk tarafından 20 Nisan 1931’de lisana getirilmiştir…Bu hislerle 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu olsun.

‘Barış mutlak Barış’ Koşulsuz şurtsuz, amasız lakinsiz, derhal artık Barış. Merhaba Dostlar Savaşsız sömürüsüz, huzurun ve barışın olduğu hoş bir dünya dileğiyle, 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun.

*Irk, din, lisan, fikir, zevk ve sınıf farklılıklarımızın gerçek zenginliğimiz olduğunu unutmadan hürmet, sevgi, anlayış ve müsamaha içinde bir gelecek ismine 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun…

*1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlar, tüm dünya mazlumlarının barış ve huzur içinde uyanacağı bir gelecek dileriz.

*Yurtta sulh, Cihanda sulh. / Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Gülümsemenin lisanı, dini, ırkı yoktur. Tüm beşerler tıpkı lisanda gülümser. Kimsenin gülüşü solmasın 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun

*Çocuğun gördüğü düştür barış. Ananın gördüğü düştür barış. Ağaçlar altında sevdalıların sevda sözleridir barış.

*“Dağlar, beşerler ve hatta vefat bile yorulduysa, artık en hoş şiirdir barış..”
Dünya barışı için Renk, Lisan, Irk demeden Halaya daima birlikte Tutuşalım ..
Çocuklara bırakacağımız en pahalı miras BARIŞ’tır.

*“Anne çiçeklere bak ne hoş. Müzikler ne hoş. İnsanları seviyorum Yaşamayı seviyorum… Çok seviyorum!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.